| yAdrian a întrebat:

Ce pistol este cel mai bun pentru autoaparare? ( ma refer la putere si rana pe care o poate face )
Si metodele LEGALE de obtinere, detinere, pastrare si uz al lui?

Nu vreau linkul de la lege, vreau ceva concret, de la cineva care are sau e in domeniu ( arme / legislativ )!
Dau funda celui mai clar raspuns! Fara aroganțe, va rog!
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| rem1x70 a răspuns:

Îți poți cumpăra un Glock. E destul de ieftin, mic, iar puterea lui este chiar micuță față de celelalte pistoale gen Desert Eagle sau USP. însă ai mare grijă fiindcă totuşi cu puterea "mică" pe care o are, poți răni foarte grav o persoană. Nu îți recomand pistol ca armă de autoapărare fiindcă nu este legal dacă nu ai permis, şi dacă ai avea permis, va trebui să o foloseşti doar în scopuri de vânătoare de animale. Dacă vei încerca sau vei face cuiva rău, rişti 10 ani de închisoare plus amendă. Îți recomand un electroshock, este ieftin, micuț, nu face mult zgomot (depinde de câți watzi are), este legal şi majoritatea oamenilor chiar se folosesc de el ca armă de autoapărare. singurele pagube pe care poți să le faci cu el, este să leşini pe cineva câteva ore bune.
O altă armă pe care o poți folosi ca armă de autoapărare este pistolul cu aer comprimat sau cu gloanțe de plumb. de aproape (maxim 20 cm) reacționează ca un pistol normal şi poți chiar omorâ un om cu el, însă dacă tragi de la depărtare (10 - 15 m) victima se poate alege doar cu câteva vânătăi, zgârieturi sau chiar râni mai adânci. Pistolul merge pe rezerve de aer comprimat sau gaz şi gloanțe de plumb. Va trebui să cheltui foarte mult pe rezervele de gaz şi pe gloanțe, este legal, nu îți trebuie permis şi trebuie să ai buzunarul gros ca să întreții aşa ceva, la fel ca şi la un pistol normal. Sper că ți-am fost de ajutor.