| nyoentox2002 a întrebat:

Vreau idei de arme legale pentru autoapărare!

66 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pumnul

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Nu știu să bat

| Sawarekh a răspuns (pentru suntserios):

Pana dai cu pumnu, iti da cu lama.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un caine din rasa ciobanesc. Mie imi plac ciobanestii germani si caucazieni. Sunt usor de educat, si atenti cu oamenii. In general calmi, dar daca ceva li se pare suspect... Sunt agresivi (cu strainii).
Nici ursu' nu se ia de tine, daca ai un caine din ala.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Inteligenta.
2. Fuga.

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Apoi dacă fugi cazi de prost și ești considerat o pzd

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Vezi punctul 1. In 99% din cazuri esti prost pentru ca te-ai pus singur in situatia de a fugi. Si e preferabil sa fii "considerat" de niste imbecili "o pzd" decat sa fii zmeu la bulau. Am fost atacat in cateva situatii de-a lungul vietii, le-am dat-o idiotilor si in inferioritate numerica (eu vs 2 de doua ori), insa de cele mai multe ori fac tot posibilul ca sa evit sau sa para ca au de ce sa se simta bine (mi-am luat de vreo 2 ori niste picioare care pareau lovituri mult mai puternice decat au fost, tocmai pentru ca m-am eschivat partial, si dupa puteam sa rup capul de fiecare data cui a dat, dar mai erau si altii prin jur, si nu se lasa bine). Fuga e cea mai buna modalitate de autoaparare, repeta asta pana iti intra bine in cap. De exemplu te ataca un bou beat, te eschivezi sau il lovesti un pic, ajunge cu capul in bordura, moare boul. Poate justitia te absolva, dar ce crezi ca o sa creada familia aluia? Si daca e genul care te ataca de-aiurea pe strada, nu cred ca familia e de bibliotecari si preoti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In-te-li-gen-ta!

| relian a răspuns:

In RO nu este legal nici o arma, cel putin fara permis de port arm in cazul armelor de foc.

Daca excludem armele de foc, in RO nu ai vori cu absolut nici o arma, nimic, nici de aparare nici xde atac, nici de unele laughing nici spray, nici macar cutit de carton laughing

Asa ca lasa armele legale, pune mina pe o carte legala, poate aia iti mai deschide mintea, asa vei putea gasi, afla si tu informatii care te intereseaza, fara sa intrebi pe altii

| nyoentox2002 explică (pentru relian):

Nu îmi plac cărțile și niciodată nu am avut răbdare să le citesc

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu arme!
Mai bine sport de contact, ce zici? Daca unuia i se pune pata pe tine, nu prea te ajuta armele.Macar inveti sa te aperi.

| gabicoo a răspuns:

Bâta de baseball!

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Dar pentru prostie nu vrei sfaturi de aparare?

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns:

Violenta nu e legala in niciun mod, dar daca tu esti cel agresat poti avea dreptu sa te aperi, insa in anumite metode, nu inseamna ca poti sa bagi un briceag in el si sa il omori, sunt sprayuri cu piper de exemplu pe care ai dreptu sa le folosesti daca esti agresat

| vlllaaddd a răspuns:

Iti recomand un briceag bro, nu e legal dar macar faci treaba cu elwinking

| nyoentox2002 explică (pentru vlllaaddd):

Nu vreau să am probleme cu politia, dar dacă vrea cineva să mă atace să îl sperii și nici nu o să mai fiu luat de prost

| vlllaaddd a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ii spui " pai ce era sa fac, sa stau sa ma bata "?

| vlllaaddd a răspuns (pentru vlllaaddd):

Sau mai poti sa folosesti un spray cu piper sau pumnal

| Ilovedinero a răspuns:

Apuca-te de un sport de contact ca pana bagi mana sa scoti arma celalalt iti baga doua croșee

| nyoentox2002 explică (pentru Ilovedinero):

Sportul de contact nu te ajută cu nimic, trebuie să invăt bătaie de stradă

| Ilovedinero a răspuns (pentru nyoentox2002):

Bda, sportul de contact te ajuts cu conditie fizica buna, disciplina si autodisciplina, te invata cand trebuie sa sari in garda si cand e bine sa stai la 3 m si msi ales in bataie te ajuta pentru ca sunt fata si iti spun din propria experienta ca s-a ajuns sa am o altercatie cu un barbat in fata blocului pana si-a luat ciobanu meu pozitia de cal care da cu picioarele i-am dat un uppercut in barba de era sa ii mut maxilaru la spate.

| Ilovedinero a răspuns (pentru nyoentox2002):

Sportul de contact te dezvolta si te ajuta sa evoluezi din toate punctele de vedere. Orice sport te ajuta pe strada fiindca in toate iti dezvolti autoapararea, viteza, viteza exploziva, forta si toleranta la lovituri.Cand vine unu si isi ia pumnu din fundu gradinii si tu il rezovi cu o scurta crezi ca mai are vreun tupeu sa mai miste i data pumnul?

| Drake21 a răspuns:

Picior + stanga-dreapta-stanga

| Sportacus123 a răspuns:

Dacă îți place muzica rock și te îmbraci stil EMO, ești văzut ca un nenorocit, dar voi animalelor care umblați cu arme la voi sunteți oameni normali, neânțeleși de societate.
Sigur ești un troll.

| nyoentox2002 explică (pentru Sportacus123):

Nu ascult Rock, ascult trap, dar nu prea sunt bun la bătaie, și mă îmbrac normal

| vlllaaddd a răspuns (pentru nyoentox2002):

Incearca sa te uiti la yuri boyka ( undisputed ) pe net

| nyoentox2002 explică (pentru vlllaaddd):

L-am vazut, chiar efectiv nu știu să bat

| Sportacus123 a răspuns:

Sper să ajungi la închisoare, acolo ți-e locul.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Sportacus123):

Pai de ce sa ajunga la inchisoare? daca vine unu pe strada sa il bata ce ai vrea sa facă? sa stea asa pana il omoara?

| Sportacus123 a răspuns (pentru vlllaaddd):

A făcut el ceva de vor să-l bată. Nimeni nu se ia de tine fără motiv.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Sportacus123):

Nu a facut nimic, uita-te prin intrebarile lui

https://www.tpu.ro/......in-timp_1/

https://www.tpu.ro/......eu-fac-si/

| nyoentox2002 explică (pentru Sportacus123):

Pai lumea zice guță, și pentru că îmi zice guță eu îi înjur de toți morți și Dumnezeii, și apoi am conflict, am avut iar conflict cu unul care mi-a cerut bicicleta i-am dat-o și trăgeam mereu drifturi și i-am zis că îmi *** cauciucul și el tot din contra dadea și dădea și s-a ajuns să îl înjur că și el se dă mare in fața mea

| Sportacus123 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Poți să ajungi la închsoare pentru amenințări. Fapta se pedepsește de la 3 luni până la 1 an, parcă.

| vlllaaddd a răspuns (pentru Sportacus123):

Pai daca nu e nimeni cu dovezi cum ca a amenințat sau a injurat nu pateste nimic

si sunt rare cazurile in care daca vine unu pe strada la tine sa te bata si tu sa il ameninti sa iti faca reclamatie la politie cum ca l-ai amenintat

| Sportacus123 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ești o persoană needucată de înjuri! Am cunoscut persoane cu diferite porecle și nu aveau nicio problemă.

| Sportacus123 a răspuns (pentru vlllaaddd):

Nu vine nimeni la tine să te bată fără motiv.

| vlllaaddd a răspuns (pentru vlllaaddd):

Prima e din 2008 restul din 2023

| Holiday a răspuns (pentru Sportacus123):

Aha, deci toate talhariile cu violenta, de exemplu, sunt cu un motiv.

| nyoentox2002 explică (pentru Sportacus123):

Eu urăsc porecla, mereu când o aud innebunesc, și porecla pentru mine e un coșmar și m-am săturat să fiu luat de prost și să fiu bataia de joc in tot orașul și da înjur pentru că pot, și apropo toată lumea înjură, nu te crede un sfânt pentru că nu ești!
Daca nimeni nu mi-ar mai zice pe poreclă și nu mi-ar zice nimic nici eu nu as spune nimic!

| Sportacus123 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Dacă lovești pe cineva sau ameninți, polițiștilor n-o să le pese de porecla asta. O să judece fapta.

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Daca injuri ca la usa cortului crezi ca apari tu mai breaz sau? Daca te vad fetele injurand crezi ca te gasesc mai atractiv?

| vlllaaddd a răspuns (pentru Sportacus123):

O sa il judece pe agresor, pentru ca daca nyo se apara nu pateste nimic pentru ca e autoapărare deci agresorul o sa fie judecat nu cel care se apără

| pufulescu0o a răspuns (pentru Sportacus123):

Delirezi prietene! Daca se ajunge la tribunal se va analiza DE CE a lovit! Tu incerci sa spui ca daca vii sa ma bati eu nu am voie sa ma apar, fiindca te lovesc si fapta MEA se incadreaza la loviri si alte violente?

Răspuns utilizator avertizat
| Sportacus123 a răspuns (pentru pufulescu0o):

Eu nu mă duc să lovesc pe nimeni. Câte cazuri au fost în care cel care s-a autoapărarat a ajuns la închisoare pentru omor.

| pufulescu0o a răspuns (pentru Sportacus123):

Raspunde la intrebare te rog! Deci tu ma ataci fiindca vrei sa imi furi portofelul sau nu iti place mutra mea, whatever! Si eu ar trebui sa NU ma apar, nu cumva sa ajung la puscarie fiindca m-am aparat? Unde e logica in ceea ce spui tu, a plecat cu trenul logica?
Nu mai invatati romanii sa fie carpe, uite asa am ajuns bataia de joc a Europei!

| Sportacus123 a răspuns (pentru pufulescu0o):

În situația respectivă l-aș filma pe agresor și m-aș duce cu ea la poliție.

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Fostămea injură mai mult ca mine

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Si crezi ca asta e un reper bun de comparatie? Pentru a gasi fete normale e obligatoriu sa ai si tu bun simt, nu sa injuri ca toti smecherii. Daca nu, atragi fix ceea ce esti si sfarsesti prin a fi injurat inclusiv de acele fete smechere.Ai grija.

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Toată lumea înjura până la urmă! Eu înjur și de nervi și de caterincă!

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu te supara, dar e cam imposibil sa nu iti puna lumea etichete daca te comporti asa.

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Eu știu să mă comport cu ăstea care știu să se comporte, dar sunt răzbunător!
Am o satisfacție când astea care m-au luat de prost, m-au călcat în picioare sa li se întâmple ceva rău, și pe fostă-mea mă gândeam să mă răzbun sa o iau cu mașina și să o las la 10-20 km de oras să meargă pe jos mă gândeam că ar fi o răzbunare bună!

| nyoentox2002 explică (pentru Sportacus123):

Eu nu vreau să omor oameni doar sa mă apăr

| pufulescu0o a răspuns (pentru Sportacus123):

Cred ca delirez eu deja!
Deci cu mana stanga ii inmanezi frumusel portofelul agresorului in timp ce cu dreapta tii telefonul si filmezi?
Sau alta situatie, in timp ce el te loveste cu pumnii si picioarele tu il filmezi? Nu stiu de unde le scoti!

| Smmo a răspuns (pentru nyoentox2002):

Te inteleg, dar nu o sa rezolvi lucrurile nici cu injuraturi, nici cu arme, nici cu bataie. Ori accepti asta si nu te mai enervezi, ori faci cumva sa ii faci sa rada sau sa nu mai simta nevoia sa iti spuna asa. De exemplu le faci morala intr-un fel pe care sa il tina minte, trebuie sa ajungi cumva la sufletul lor - dar trebuie sa gasesti vreun priceput la asemenea discursuri.

Ori te muti din zona, in alt oras. Te gandesti tu, poate vrei sa faci scoala pe undeva in viitor sau sa lucrezi in alt oras.
Daca modul de a se comporta al unora iti face rau si te simti trist si anxios e una, dar fii atent ca razbunarea ii face rau celui care o pune la cale, iar gandurile de razbunare intuneca sufletul. Nu vrei asta.

| nyoentox2002 explică (pentru Smmo):

E ușor să spui, de porecla guță mă știe tot orașul, nu am ce face, porecla o am de când eram în clasa întâi la 7 ani și acum am 21 ani! Orice fac toți mă strigă la îndepărtare, urăsc porecla din tot sufletul, innebunesc și îmi vine să o iau razna, porecla asta e cel mai mare coșmar, când aud porecla asta daca as avea puterea as bate tot orașul, adica toti îmi spun așa! Mai stau in oraș maxim 1 an sa strâng și eu niste bani să îmi iau masina și după o tulesc la Brașov că asta am in plan dar faza este că mereu mi se schimbă planurile!
In orașul meu mi s-a pus o eticheta de cand eram mic, am o ura pe orașul ăsta incât aș da o bombă să moară toți

| nyoentox2002 explică (pentru Smmo):

Și m-am săturat să fiu luat de prost

| Smmo a răspuns (pentru nyoentox2002):

Stiu ca e traumatizant si uneori te urmareste o viata o asemenea porecla. Totusi, unii au supravietuit. Ia gandeste-te numai la politicieni si jurnalisti ce porecle "dragute" au si cata lume le zice asa. Mai sunt si altii ca tine si chiar cu porecle mai naspa... important e sa nu te mai lasi atins ca sa nu ajungi unde vor sa te duca aceia care te provoaca. Rezista!
https://zoso.ro/porecle-aveati-copilarie/

| Drake21 a răspuns (pentru Smmo):

Da corect, pe mine ma striga Gogu ai altii ma m ai striga Giani ( ma imbrac colorat ca giani din las fierbinti) laughing

| pufulescu0o a răspuns:

Spray cu piper sau taser.

| Anitta97 a răspuns:

Dați demisia de la Glovo laughing

| Dreeperu a răspuns:

1.Pistoale sau spray cu gaze
2. Pistolul cu bile de cauciuc
3. Tazer
Conform legii 295/2004 din România, cei care posedă arme de autoapărare au dreptul să poarte o singură armă neletală în vederea autoapărării (dintre cele achiziționate legal). Arma se poarta doar cu avizul care atestă dreptul de port și folosire.