| innerabsentis a întrebat:

Salut TPU!
Recent, mama a comandat 2 perechi de cizme Demonia pe la sfârșitul lui octombrie de pe un asa zis site din Ungaria. Le-am așteptat nerăbdătoare, iar aparent ieri au venit in județ.

15.11.2022 21:35 Sosit in Romania - BSI Bucuresti
16.11.2022 07:26 Primit de la expeditor - BSI Bucuresti
16.11.2022 15:59 In prelucrare - BSI Bucuresti
17.11.2022 00:45 In transport - Plecat din BSI Bucuresti
17.11.2022 17:30 In prelucrare - Tranzit Iasi
17.11.2022 19:53 In prelucrare - Tranzit Iasi
17.11.2022 20:01 In transport - Plecat din Tranzit Iasi

Din păcate, s-a întâmplat sa fim "fraierite", întrucât am primit un portofel. Inca nu am ajuns acasa ca sa ma uit la colet, asta e ce mi-a zis mama.
Suma plătită a fost de vreo 461 de lei. Ce putem face?

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Incercati in primul rand sa comunicati cu firma la care ati facut comanda si sa lamuriti situatia.
Daca nu comunica cu voi faceti plangere penala pentru înșelăciune. Insa fiind firma din Ungaria va trebui sa va adresati instantei de acolo.

| Kamiyashiro a răspuns:

In primul rând vezi coletul. După constatarea coletului, sună la PROTECTIA CONSUMATORULUI, spui datele firmei care trebuie sa le aveți pe ceva factură si o pot verifica pentru înșelăciuni. După care va spune exact ce pași trebuie sa urmați.
Am procedat la fel, firma respectivă era deja in evidență cu alte înșelăciuni și cu aceste informații am mers la ei fizic ( nu știu dacă la dvs se aplică, poate rezolvați telefonic), si am negociat cu ei returnarea banilor sau plângere la protecția consumatorului și eventual la poliție pentru înșelăciune dacă nu se rezolvă prin intervenția celor de la PC. Întrebați și dacă ei pot interveni telefonic. Eu am sunat de la firma respectivă inspectorul in timpul orelor de program și i-am pus la telefon, l-am rugat pe inspector să vorbească cu ei poate ii convinge. A recomandat returnarea valorii. Oricum el nu e obligat dacă nu vrea, dar poate fi obligat prin plângerea penală de către poliție sau la recomandarea poliției dacă nu rezolvă ei, in tribunal pentru recuperare prejudiciu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kamiyashiro):

Nici o sansa, odata ce firma este in Ungaria.
Politia Romana sau Protectia Consumatorului din Romania nu au nici o putere in Ungaria!
Iar ca sa te deplasezi acolo sa faci plangere de inselaciune si sa-l actionezi in judecata inseamna multe mii de dolari cheltuiti pe drum, pe cazare, pe instanta locala si multe plimbari pe la judecata, deci nu merita efortul.
Este un risc pe care si l-au asumat cand au cumparat de pe internet, in special dintr-o tara straina.

| innerabsentis explică:

Imi vine sa ma dau cu capul de pereti....ma simt oribil pentru mama. Într-adevăr, nu este coletul așteptat de noi, iar mama imi tot zice ca nu putem face absolut nimic si ca banii sunt pierduți definitiv.