| ionutgg123 a întrebat:

Va salut, sunt în Germania de 3 luni și doresc sa cumpăr o mașină în rate și îmi trebuie un girant, dar persoana respectiva vrea sa se pună girant doar cu condiția ca după ce fac 6 luni sa îl scot (adică sa nu mai fie girant). Se poate acest lucru sau trebuie sa fie girant pe tot parcursul ratei?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania se poate schimba girantul, bineinteles cu acordul creditorului.
Probabil asa este si in Germania dar trebuie sa te interesezi acolo, in primul rand la vanzator sau banca, dupa caz, de acestia depinde daca accepta sau nu schimbarea girantului, chiar daca este posibil.