| MirunaMiru10 a întrebat:

Am nevoie de raspuns urgent la aceasta intrebare! Azi dimineață am trimis poze cu un prieten de al meu pe grupuri de whatsapp, pozele conțin doar fața prietenului (nu sunt nud).El a spus ca o sa ma dea la poliție. Este ilegal ce am facut?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Nu. A vrut doar sa te sperie. Desi era bine daca i-ai fi cerut acordul.

| MirunaMiru10 explică (pentru darrio2007):

Da,e clar ca nu o sa mai fac asta niciodată

2 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Uite aici: Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe[15] prevede că utilizarea unei opere (inclusiv fotografie), care conține un portret fără consimțământul persoanei reprezentate în acest portret și fără ca acest consimțământ să fie implicit, constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 3.000 lei la 30.000 lei (suma se dublează în cazul persoanelor juridice care folosesc fără drept portrete în scop comercial). Constatarea și sancționarea contravenției intră în sarcina Poliției, către care trebuie înaintată plângerea de către persoana care se consideră lezată.

BAFTA! big grin