| Mihai0101 a întrebat:

Buna ziua, am scanat sistemul cu malwarebytes deoarece sageata mouselui sarea sus in partea stanga fara sa misc eu mausul si am gasit asta: [pup. optional. bundleinstaller]! Intrebare acest tip de programe pot instala un soft ca cineva din alta locatie sa controleze mouseul si sa aiba acces direct la sistemul meu?
Multumesc astept pareri!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Salut, genul acela de 'pup' rau intentionat ar trebui sa il detecteze si sa il elimine acest soft https://www.superantispyware.com
un astfel de PUP nu stiam ca poate avea si asemenea manifestari precum cele descrise de tine, ce am aflat de pe net insa referitor la PUAbundler (care este altceva), si dau un exemplu de puabundeler de data asta "PUABundler:Win32/BundleInstaller is a heuristic detection designed to generically detect a Trojan Horse. "

din punctul meu de vedere nu ar strica sa faci o "dezinfectare" serioasa de sistem! cu solutii complexe antivirus dar si antimalware!

malwarebytes de ce nu a eliminat "infectia" gasita?

da o scanare cu superantispyware, si vezi ce a gasit si ce a putut elimina dupa aceea

pentru a vedea daca mai exista ceva in sistem recomand sa downloadezi si sa rulezi https://www.kaspersky.com/downloads/free-virus-removal-tool

ps: fii atent ce softuri descarci de pe net pe viitor chiar daca unele softuri sunt de pe surse safe, multe puse acolo chair de producatori sau de pe siteul producatorilor, in interiorul lor se pare ca unele contin chestii malware sau usor dubioase sa le zic asa...

| Mihai0101 explică (pentru Simpatic):

Cele 10 fisiere ce au fost gasite de malwarebytes le carantinase dupa aceea am sters eu fisierele din ce am inteles este mai sigur.Dar am sa fac o scanare si cu programul postat de tine mai sus

| Mihai0101 explică (pentru Mihai0101):

Cu programul pus de tine am mai gasit inca 3 adware si lea eliminat insa malwarebytes nu le-a vazut mersi

| Simpatic a răspuns (pentru Mihai0101):

Atunci totul este bine, tinere! sigur ca nu strica atunci cand e vorba de siguranta datelor, sa faci o scanare de tip second-opinion!

multumesc pentru funda!

| Mihai0101 explică (pentru Simpatic):

Ciudat e faptul ca program malwarebytes nu a gasit aceste trei adware foarte multa lume recomanda softul.De SUPERAntiSpyware nu am auzit pana acum dar are o scanare in detaliu in delung am sa stiu pe viitor ca este foarte bun

| Simpatic a răspuns (pentru Mihai0101):

Pai este specializat fostul acela mai ales pe genul asta de adware, cookies, si anumite "modele" de trojan!
in orice caz nu ai sa gasesti o solutie universala sa depisteze toate formele de "malware" din lumea aceasta, fiecare avand un 'nucleu' diferit, semnaturi si mai ales motor de scanare diferit, asta din ce stiu eu, nu-s specialist pe Cyber Security

| Dragobeta a răspuns (pentru Mihai0101):

"Cu programul pus de tine am mai gasit inca 3 adware si lea eliminat insa malwarebytes nu le-a vazut mersi"
Nu toate programele vad toti virusii. Bine ar fi sa fie unul universal pentru toti virusii, trojanii, adware, keyloggere, etc. Fiecare vede altceva. De aia e bine sa scanezi cu 2-3.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Săgeata mouse-ului poate sări in functie de suprafata pe care il misti. Nu are treabă cu vreun virus.

Bula
| Bula a răspuns:

Miscarea cursorului mouse-ului fara miscare fizica poate fi cauzata si de defectarea mouse-ului.
Incearca si cu un alt mouse!

| Mihai0101 explică:

Mi s-a facut doar de CS1, 6 si l-am descarcat de pe un site cam dubios cei drept am si pe steam cs dar nu varianta 1, 6 mai mult din nostalgie l-am descarcat.malwarebytes a gasit 10 astfel de fisiere toate pop-up am carantinat fisierele care le-a gasit si le-am sters

| Mihai0101 explică:

Ce incredere sa am eu posibil sa-mi dai un program aiurea sa trebuiasca sa reinstalez windowsul plus ca esti user nou pe TPU