| sweetys a întrebat:

Buna! Cineva apropiat mie, si cu o varsta destul de inaintata, si-a luat teapa cu investitii pe internet. A fost la politie si a depus reclamatie si toate cele. Pe langa faptul ca trebuie sa isi schimbe toate conturile, telefonul mai este unul sigur? Ideea este ca i-au "spart" telefonul si i l-au resetat, a pierdut tot din el. Mai putin cateva nr de pe sim.
P.S. Nu vreau sa faceti bascalie, vreau raspunsuri serioase, sau daca mai sunt persoane patite sa ma ajute, ca sa pot ajuta pe mai departe.

36 răspunsuri:
| relian a răspuns (pentru minrest):

Schimbai si tu in euro, poate ca aia nu se devalorizeaza.Cumpara terenuri, chair daca micute, valorea nu va scadea mai niciodata.

Poti lua terenuri si de la cunoscuti, daca vind, le dai banii in rate, aia care iti raman dai la terenul respectiv, bagi banu acolo, e mai bun ca oriunde.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa te ajute pe tine, odata ce spui ca-i vorba de cineva apropiat tie, nu d etine?
Spui ca a mers la Politie, deci ajutorul il poate primii doar de acolo, sa astepe si s afaca ceea ce este sfatuit legal sa faca.

| sweetys explică (pentru Violleta2022):

Atat de rai suntem. Am zis sa ma ajute ca sa pot ajuta pe mai departe. Nu astept donatii, am pus o intrebare ca sa stiu daca telefonul mai e unul sigur sau nu.

| sweetys explică (pentru doctorandus):

Oricum banii sunt pierduti si prostie facuta. Pe mine ma interesează daca telefonul mai e unul sigur.

| doctorandus a răspuns (pentru sweetys):

Despre telefon: nu stiu, exista malware si malware, unele se pastreaza dupa resetare, altele nu.

Dar: banii nu sunt intotdeauna pierduti, daca poate dovedi ca n-a fost vina proprie, banca ii poate restitui banii. Sigur, va trebui sa faca niste eforturi pe tema asta, dar nu e imposibil.

| Violleta2022 a răspuns (pentru sweetys):

Asta nu-i ajutor, ci bagat nasul in treburile altora, fiind un lucru extrem d eurat.
daca el a fost la Politie, de ce iti bagi tu nasul in treburile lui legale?
Crezi ca ala este mut sau incapabil sa intrebe Politia?
Nicodata nu mi-au placut ciudatii care se baga in treburile mele persoanle, si nu recomand nimanui sa o faca.