| Lady70 a întrebat:

Bună!
E cineva care știu că îmi urmărește telefonul, dar nu am dovezi. Am observat că acea persoană mi-a reproșat niște lucruri pe care nu avea cum și de unde să le știe. Acele lucruri le-am discutat în particular sau prin mesaje cu altcineva.
Am auzit cândva pe un băiat de la reparații telefoane că sunt astfel de softuri, unele te urmăresc ca să se știe în ce loc ești, iar altele chiar îți pot accesa camera din telefon. Așa am înțeles.
Așadar am bănuiala că sunt ascultată prin microfon. Repet: mi s-au reproșat lucruri pe care nu avea cum să le știe nimeni. Doar dacă mi se asculta sau urmărea telefonul.
Întrebare: pot detecta în telefonul meu aceste softuri? Dacă nu le pot detecta, prin ce metode mă pot apăra de microfoane sau alte softuri de ascultare?
Trist dar adevărat. Am nevoie urgent, mulțumesc!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imposibil asa ceva, fiindca are nevoie de autorizatie speciala, ca sa ceara la compania telefonica aceasta urmarire, ceea ce nu cred ca ai dat cuiva acest drept legal.
Apoi, nu cred ca lucrezi la serviciu secret sau in cine stie ce functie importanta de sta, ca sa fii atat de importanta incat sa ai hackeri care sa-ti instaleze si asculte tie telefonul.

Cine iti poate asuclta convorbirile fara consimtamantul tau sunt cei de la Securitatea statului, doar daca te considera terorista ori facand parte din mafia locala, sau vanzator de droguri, ori daca pui in pericol viata presedintelui tarii, ceea ce ma indoiesc ca esti tu capabila.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Extrem de puțin probabil ce zici tu. Un restore to factory settings al telefonului îți va șterge orice dubiu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mergi la un service sau la cineva specializat in cybersec. Nu da factory reset, ca pierzi dovezile. Nu de alta, dar asta e caz penal. Nu pentru tine, ci pentru ala/aia care te spioneaza.

| Simpatic a răspuns:

Mai simplu in cazul tau a fost ca persoana cu care ai discutat tu, i-a aratat conversatia/conversatiile si tertei persoane pe care tu o banuiesti ca lucreaza la "serei" happy

pentru linistea ta, poti sa dai resetare la setarile de fabrica (factory reset) si astfel se sterge orice soft "spion" ai fi avut instalat de catre o alta persoana

dar eu zic ca ce am zis in prima parte este valabil in cazul tau

| johnnny123 a răspuns:

"acea persoană mi-a reproșat niște lucruri pe care nu avea cum și de unde să le știe. Acele lucruri le-am discutat în particular sau prin mesaje cu altcineva"

Și ce crezi că este mai probabil? Ca cineva să-ți "asculte telefonul" prin intermediul unor softuri de spionaj pe care ți le-a instalat fără știrea ta, sau ca persoana căreia i-ai spus acele lucruri să le fi sifonat mai departe?

| CuStimaSiRespect a răspuns:

"Stai să îți spun ceva, dar să nu mai zici la nimeni!"

| Negroo a răspuns:

Sunt 2 variante:
-altcineva-ul te-a tradat
-da, sa fi fost spionata in vreun fel.
Fa resetare din fabrica la telefon. Apoi, testeaza persoana cu care ai discutat. Asa vei sti care din cele doua variante e adevarata.

| Lady70 explică:

Mulțumesc frumos tuturor pentru răspunsuri.
Vreau să precizez că persoana cu care am discutat e din familie, imposibil să mă "trădeze".
Cel care mă urmărește e un psihopat, care din păcate are ceva funcții și relații, ce și-a făcut vreo 15 conturi false și asta e "boala" lui, să urmărească alte persoane. E pensionar, are timp și a lucrat în armată și cred că a avut acces la anumite aparaturi sau programe. Problema mai mare este că e prieten cu un băiat care repară telefoane, dar acel băiat se ocupă și cu alte mizerii, despre care am spus: sparge coduri, conturi și tot așa.
Cineva spunea mai sus că îți trebuie "aprobare de la companiile telefonice". Eu cred că hackerii nu au nevoie de aprobări...
Nu știu dacă neapărat mi-a fost instalat ceva, dar am înțeles că sunt metode de a-ți accesa cumva telefonul, prin programe spion.
Da, repet, nu e de glumă atunci când e în joc viața unei persoane. Adică eu.
Și mie mi s-a părut ciudat la început ceea ce expun aici, dar am constatat că noi, oamenii de rând nu cunoaștem aproape deloc la ce nivel a ajuns tehnologia "subterană" și nu cunoaștem lumea celor ce fac asemenea chestii.
Cred că voi încerca o resetare din fabrică, chiar dacă se șterge tot.

| Peli75 a răspuns:

Soluția neapărat nu pot sa ți-o spun, dar ești sigură că nu avea de unde să știe aceea persoană acele lucruri? Poate ai vorbit la telefon cu o prietenă, și aceea prietenă i-a spus acelei persoane, dar aceea prietenă nu recunoașt! Nu avea atâta încredere în oameni că vei fi dezamăgită! Erau ceva coduri, care dacă intrai pe aplicația de telefon, și tastai codul acela pe tastatura de formare a numărului, aflai dacă ești urmărită/ascultată, dar nu mai știu acele coduri, pe TikTok cel mai probabil le găsești! Acolo am văzut și eu! Succes!