| XxXanonimus26 a întrebat:

Am 15 ani, 1.75 inaltme, 60kg si fac sala cam de 3 luni.Imi puteti recomanda ceva ce sa creasca masa musculara? ..Si nu ma supar daca mi-ati mai da sfaturi in legatura cu proteinele sau cu ce grupa de muschi sa combin la antrenamente.

Răspuns Câştigător
| Cipy94 a răspuns:

Ca exemplu de supliment si eu ti-as fi dat acelasi sfat ca si cristi1505, cat despre program, am invatat in 2 ani de zile de culturism ca cel mai bine este sa combini doar muschii care lucreaza impreuna, ca sa intelegi mai bine ce vreau sa zic--- atunci cand faci piept incordezi si tricepsul, deci dupa ce termini cu pieptul faci triceps. multi o sa-ti spuna ca nu e bine pentru ca dupa ce faci piept deja e obosit tricepsul dar tu ce vrei? nu cumva vrei rezistenta + forta + masa musculara? astea 3 sunt esentiale pentru a te simti in forma si solid, asa ca dupa mai multe antrenamente tricepsul se va obisnui, va deveni rezistent si nu se va mai simti obosit dupa piept, deci te vei putea antrena linistit la intensitate maxima.
Programul recomandat de mine este:

Luni - piept+triceps
Marti- pauza(ai nevoie de zile de pauza daca vrei sa cresti)
Miercuri- spate+biceps
Joi- pauza
Vineri- umeri+trapez si picioare (da, sunt 3 deoarece umerii si trapezul sunt grupe mici si merg facute toate 3 intr-o zi)
Sambata- abdomene si lombari
Duminica-pauza

(din caz ca ai antebratele mai "anemice" pune si antebrat la antrenamentul de miercuri)

Acum sa-ti explic mai clar cum sta treaba cu zilele de pauza.
Atunci cand te antrenezi,rupi microfibre musculare,iar atunci cand ajungi acasa muschiul este ca si ranit, el tinde sa se regenereze, atunci tu il "lovesti" cu proteine si carbohidrati, iar el cand se va regenera va face fibre mai mari decat data trecuta deoarece si muschiul are creierasul lui si realizeaza ca daca a fost nevoit sa se rupa data trecuta, acum daca are posibilitatea profita de ce-i dai si se face mai mare decat data trecuta(procesul natural al omului de adaptare la mediu) muschiul se adapteaza, cauta sa fie mai puternic pentru ca sa nu se mai rupa data viitoare.Asa ca pentru ca muschiul solicitat sa primeasca substantele de regenerare atat cat are el nevoie, ai nevoie de zilele de pauza unde mananci bine +supliment. Sper ca ti-am fost de ajutor si ca am reusit sa ma exprim pe inteles.

| XxXanonimus26 explică (pentru Cipy94):

M-ai am o intrebare:cate repetari si cate serii sa fac?

4 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Tie iti trebuie un gainer! Gfx-8 este foarte bun sau daca dispui de ceva bani ai putea lua un Serious Mass.Este cel mai bun gainer de pe piata.
In legatura cu antrenamentul uite aici:
Luni: piept+biceps
Mari: picioare+lombari
Miercuri: abdomen+oblici
Joi: spate+trepez+umeri
Vineri: triceps+antebrat

Asta e programul meu!
Tu ti-l schimbi cum vrei dar idea e sa fie mereu ori o grupa mare singura, ori daca nu o grupa mare cu una mica.

| Dkgray a răspuns (pentru cristi1505):

Care e grupa mare in ziua de vineri?

| cristi1505 a răspuns (pentru Dkgray):

Nu,scuze nu m-am adresat cu trebuie. Poti combina si doua grupe mici.Am vrut sa zic ca e important sa faci o singura grupa mare pe antrenament.