| UFO03 a întrebat:

Am 16 ani 1.80 si 63 kg sunt ectomorf cel mai probabil dar nu pur sange sa zicem. Am inceput sala de saptaman asta si as vrea sa stiu ce as putea manca dupa sala tinan cont ca fac naveta de la tara si termin antrenamentu la 4?
Dimineata amnanc 2 oua fierte 1 banana si beau un pahar cu lapte.
La amiaza ...depinsadaici as avea nevoie de un sfat ce pot manca din oras...va dati seama nu pot sta sa mananc la restaurant am scola.(

Programul de antrenament suna cam asa:
Luni: Piept+Triceps
Marti: Picioare+Abdomen
Miercuri: Pauza
Joi: Spate+Biceps
Vineri: Umeri+Trapez

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ce scriu acum sunt parerile mele, mie mi-au mers foarte bine:
1. schimba biceps cu triceps. dupa ce faci piept tricepsul va fi prea obosit sa faci ceva cu el, asa cu biceps o sa vezi diferenta
2. ectomorf sau ne, cand ai perioada de masa iti trebuie macar 5 mese pe zi, nu 3. asa ca vezi cum reusesti la scoala sa mananci un sandwish cu 100-150g proteina si tot cam atat carbo (gen carne cu orez/cartofi la sandwish laughing. eu am facultate de la 10-12 pana pe la 6 in principiu (mai difera unele zile) asa ca mananc la 7, mananc la 9, la 10 sunt la sala, mananc la 11, la 12 sunt la facultate, mananc la 3-4 cum prind ocazia, si mai mananc 1 data la 9-10 inainte de culcare. din toate mesele astea doar 3 le mananc acasa, restul in oras (gen snitel la chifla fara sosuri, sau un pui shanghai facut in casa pus in chifla si tot asa). pentru mine foarte importanta masa de dinainte si dupa sala. sala pe burta goala merge groaznic, si daca nu ai o sursa de proteina sa ajute muschii cand iesi de la sala, intri in catabolism (de aceea iau amino imediat dupa sala, deh).
3. desi multi or sa imi sara in cap, in lipsa unui sandwish home made, baga frate o shaorma sau mancare la fast fooduri de genul. eu am un fast food, unde stiu sigur ca snitelul e facut din carne nu soia sau alte balarii, si fara sosuri mi se pare sanatos (la o adica...e carne de pui, legume, paine...doar ca e multa prajeala, in rest ce e nesanatos?). decat cu burta goala dupa sala, prefer sa pun strat adipos din prajeala. fiind student oricum nu am timp sa stau pe cuptor sau sa fierb, asa ca 3 mese cu prajeli, o pastila de protejat ficatul si 30min cardio sa dau jos din burta pusa de grasimile din prajeala..aia e. faci sacrificii daca nu poti altfel

| Voidwithin a răspuns:

Dap bun program, fa programu asta 1 luna de zile si dupa fa-ti altele 1 sap 2 sap 3 sap 4 sap dupa care reincepi 1 sap si tot asa... Timp de vreo 3 luni dupa care modifici saptamanile, sau fa cum vrei tu important e sa diversifici...

| cristi1505 a răspuns:

Programul este destul de bun! Tu trebuie sa mananci acum multi carbohidrati care se gasesc in orez, cartofi, fainoase etc.Nu ai probleme cu numarul de proteine ci carbohidrati.Carbohidratii sunt esentiali pentru tine deoarece trebuie sa iei in greutate. Dupa sala trebuie sa mananci proteine pentru refacere si daca ai putea sa combini si cu carbohidrati ar fi super ok.Adica un complex de proteine cu carbo(carne cu orez sau cu cartofi etc.).Nu te feri de paine si daca e ai putea sa iti iei si niste suplimente pentru a-ti ajuta corpul.