| Bogdan_9316 a întrebat:

Am 16 ani, 1.90 m de nu mai mult vreau sa spun ca nu am facut niciodata sport. si vreau sa fac adica nu am forta in brate in maini de ridic un pic mai greu incep sa tremur. si toata faza ca am si spondeloza la coloana.
vreau sa fac sala dar nu stiu cum e? ar fi bine sa eau creatina sa imi revin. sau?

Funda!

4 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Creatina nu o sa te ajute cu nimic pe tine, creatina nu e un steroid miraculos sau ceva...
Apuca-te de sala, mananca mai mult si o sa fie mai bine.

| RAY a răspuns:

Trebuie sa ai mare grija la coloana mai ales ca esti si bonav, trebuie sa stii ce vrei, de exemplu vrei muschi in brate deci manci proteine si mergi la sala sau isi cumperi 2 gantere de 10 kg mai mult afeceteaza coloana si daca vrei isi dau un program acasa de facut cultirism si isi dau un site 2 gantere te costa cam 169 de lei, daca vrei da-mi mesaj, e important sa faci mai mult cu propiul corp e singura modalitate sanatoasa care nu afcteaza coloana uite asa
5 seturi ori 20 de flotari
5 seturi ori 20 de genoflexiuni
5 seturi a cate 2 tractiuni
desigur ala e maximul din astea daca faci un sfert e fb apoi tot mai mult nici eu nu aveam muschi dar ce de 5 zile m-am apucat de culturism si vad ca am mai multa forta desigur si sala e foarte buna dar ca incepator acasa e super bine, totul incepe de jos acasa apoi la sala

| danyel98 a răspuns:

Salut!
Daca intr adevar vrei sa te apuci de sala, vei incepe cu greutati mici, adica cat poate corpul tau, pentru a evita anumite neplaceri(ai grija cu coloana), iti recomand sa nu iei creatina.
Creatina nu ti da forta, ea doar dezvolta musculatura. Bafta!

| JohnnyBi a răspuns (pentru danyel98):

Esti tu sigur ca nu da forta? creatina dezvolta musculatura? doar daca esti pe langa zici asa tampenii.