| proscanandrei70 a întrebat:

Am 16 ani! Fac sala din August! Am pe cineva care imi mai da sfaturi despre asta, imi zice tot despre cresterea greutatilor, sa mananc imediat dupa antrenament etc. Despre abdomen mi-a zis ca sa nu il prea bag in seama, ca trebuie sa mananc enorm. A spus ca trebuie sa il las la sfarsit. nu stiu ce inseamna. Ca nu trebuie " bagat in seama" acum. Spuneti-mi ce sa fac. Ca nu stiu. Daca trebuie sa dau mai multe detalii, imi spuneti. Dau funda celui mai bun raspuns!

17 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Eu fac sala de ~ 3 ani si tot ridic mai mult decat Cosmin86

| Cosmin86 a răspuns (pentru peperonies):

Arata o filmare, copil firav si laudaros ce esti.

| peperonies a răspuns (pentru Cosmin86):

Fie.

| peperonies a răspuns (pentru Cosmin86):

Cate flotari intr-o mana facusei in video ala ca nu mai tin minte? 4-5-6?

| peperonies a răspuns (pentru Cosmin86):

Https://www.youtube.com/watch?v=Yolc_p9EvEw
sunt 160 de kg.

si aici unde fac mai multe flotari la paralele decat tine cu aceeasi greutate ca tine:
https://www.youtube.com/watch?v=BJJFNzzospg

as vrea sa mentionez ca nu iau creatina, proteine, praf de copt sau alte imbunatatiri. mancare cu mancare.

te astept sa ma provoci la un exercitiu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru peperonies):

Ce greutate ai? La tractiuni cat legi de tine?

La flotari la paralele eu legasem 20 de mine ( 2 discuri de 10 ), nu doar o gantera de 10.

p.s.: "creatina", "proteine" = mancare, sunt doar mancare concentrata, nu substante minune. Ca mananci mai mult, sau mananci + iei suplimente e ACELASI LUCRU.

| peperonies a răspuns (pentru Cosmin86):

E gantera de 20. speram sa se vada bine in film dar... nu am un telefon foarte bun.

| peperonies a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu fac tractiuni deci nu as putea sa iti spun acum cat leg de mine.

am ~ 102 kg.

ps: intr-o lume in care exista mancare de ce as vrea mancare concentrata?

| Cosmin86 a răspuns (pentru peperonies):

Nu pari de 102.

Legat de ps, eu am recomandat suplimente DOAR cand nu-ti poti asigura din mancare tot ce-ti trebuie.

Si mereu am spus ca alimentatia conteaza 90 % si suplimentele 10 %, poti vedea in postarile mele.

| peperonies a răspuns (pentru Cosmin86):

Am 1.90, poate de aia nu par.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevarat. Nu manca mult si prost, altfel chiar te ingrasi. Mananca mult si sanatos - asta e cheia. Si nu il bagi in seama acum, dar tot trebuie sa faci ceva abdomene pentru ca cine stie cum se poate depune grasimea fix acolo si vei fi un musculos cu burta. Abdomenul mi se pare cel mai greu de lucrat, pentru ca pe langa exercitii dese si zilnice, iti trebuie o alimentatie sanatoasa. Si nu uita sa te hidratezi mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trbuie sa tii un regim special cu proteine, vegetale etc. Tb sa manaci cat mai sanatos

| KillaNoFilla a răspuns:

Hai sa sarim direct la subiecte:
-Cand dai jos grasime, dai de peste tot(daca lucrezi picioarele=>sabesti si la abdomen, maini).
-Un om consuma 2500 k/cal pe zi facand doar nevoile de zi cu zi,asigurate ca trecti peste, daca faci sala.
-Acele calori nu le limita doar la carne(proteine), consuma si fructe, putin lapte(ajuta oasele=> suporta mai multa masa musculara), seminte(uleioase)
-Asigurate ca ai un consum de 70 g de proteine pe zi.
-Cele mai bune alimente pentru salatongueESTELE(cel mai mare procent de proteina in raport cu caloriile,+ nutrienti),carnea de vita,carnea de porc,carnea de pasare,oul, si putin cascavalul cu painea.
-Cele mai proaste:Laptele, branza, aluaturile(cu concentratie de lipide), SUCURILE(1000 calori pe 2, 5l > cola, giusto), dulciurile
Nu uita sa consumi si fructe si legume.Sa te uiti la ceea ce mananci.
Si toate trebuie bagate in seama... Intr-o zi abdomen cu spate, alta zi brate cu picioare, piept cu trapez.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

In primul rand nu stiu ce exerciti faci si unde vrei sa ajungi intr-adevar prietenul tau are un pic de dreptate sa nu te omori sa faci un abdomen f lucrat acum. asa iti recomand si eu deoarece corpul tau va mai trece prin multe transformari pana la cam 23 25 anii. trebuie sa lucrezi si acum abdomenul dar intr-un regim mai mic decat ai lucra la biceps sau triceps. daca vrei sa faci masa musculara nu te forta sa mananci ca spartul dupa antrenament nu vei creste mare. este mult de spus si e cam greu sa scriu as scrie un roman
dar inca nu stiu detalii despre tine sa te pot ajuta mai mult

| GhostSura a răspuns:

"Prietenul" ăsta al tau cred că e cam prost. cum pana mea sa nu fie important abdomenele? dacă îți *** unu un pumn in burta ce faci? Ma refer un pumn calumea, te baga in spital ala laughing te sfatuiesc sa faci si abdomene. baga abdomene, flotari cu putina distanta intre maini.(daca vrei să lucrezi mai mult la biceps) daca vrei să lucrezi la piept recomand flotari in pumn cu putin de distanta intre pumni.
Fă și tracțiuni, geno-flexiuni, traxiunile sunt foarte importante pentru umeri si pentru spatewinking.
Și eu am inceput antrenament serios acasă de vreo 5-6 zile. bag flotari de ma sparg. si deja m-am umflat putin la umeri. big grin
P.S: Recomand și să tragi de fiare(gantere NU haltere dacă folosești haltere riști să ramai mic nene!) Ganterele iti creste muschii la biceps.
Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru GhostSura):

Serios? te-ai umflat la umeri in 5-6 zile cu niste amarate de flotari "la greu" ( deci si multe repetari? )

Biceps la flotari cu priza apropiata?

Esti doar un COPIL MIC cu zero experienta, care isi da si el cu parrea, nu?

| laurrrrrrr a răspuns:

Bai fi atentlaughing daca esti la inceput si esti slab baga la sala toate grupele piept, brate, spate, umeri, picioare etc si de mancat mananca tot ce prinzi ca esti la inceput si pui repede kg pe tine. Nu uita de abdomene la sfarsit de antrenament. De 2-3 ori pe saptamana nu zilnic. Fa asta 4 5 6 luni si dupa aia poti incepe sa iei proteine si sa incepi sa ti o dieta. Bafta