| Hukez a întrebat:

As vrea sa ma apuc de sala pentru a pune ceva masa musculara dar si mai important sper sa mai iau cativa cm in inaltime. Ce sanse sunt sa se intample asta? Marturisesc ca am 17 ani si aproape 1.70. big grin

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Doar daca pui presiune mare pe coloana ( ex. genuflexiuni cu haltera cu greutati mari, impins de la ceafa, etc. ). Evita exercitiile care pun presiune pe coloana si o sa te dezvolti ok.

6 răspunsuri:
| myruna2012 a răspuns:

Pai du-te la basketball, acolo o sa te faci de 1.80... spor la basketball

| Hades98 a răspuns:

Mai cresti dar... si daca nu ai um pic de masa musculara si esti slab si inalt vei arata foarte urat...
la 17 ani ai 1.70
Eu am 14 si am 1.73... Dar am masa musculara mare pentru varsta mea. deci.
Bafta!
Si apropo sanse sunt, depinde si de parinti si etc...

| Hukez explică:

Afecteaza sala cresterea in vre un fel?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hukez):

Doar daca pui presiune mare pe coloana ( ex. genuflexiuni cu haltera cu greutati mari, impins de la ceafa, etc. ). Evita exercitiile care pun presiune pe coloana si o sa te dezvolti ok.

| razvanlost a răspuns:

Sunt sanse sa mai cresti, acum depinde si de inaltimea parintilor/bunicilor tai. Daca si ei au inaltime medie si tu o sa ramai la fel, cel mai probabil. Ce poti sa faci e sa incerci sa te lungesti pe cat posibil, coloana se taseaza si pierzi pana la 5 cm. Poti sa faci exercitii de stretching ca sa recuperezi centimetrii aia (te prinzi de o bara si stai atarnat asa cateva minute de ex. Gasesti pe net si alte exercitii)

| coniuc28 a răspuns:

Daca vei minca bine sanatos, si mai multe fructe si legume, si vei face sport macar 3, 4 ori pe saptamana posibil sa mearga iti doresc mult succes

| Cosmin86 a răspuns (pentru coniuc28):

De ce mai multe "fructe si legume", asta e o aberatie spusa de cei care HABAR NU AU ce implica o alimentatie sanatoasa