| Anonim24122004 a întrebat:

Buna, am inceput sa ma antrenez acasa cu directe opercuturi, combinatii ma rog si vreau sa va intreb. Cum imi pot dezvolta viteza la lovituri? Am vazut pe eMAG niste greutati pentru maini si picioare de 1.5 kg oare ma vor ajuta sa imi dezvolt viteza? Si la picioare ca tot veni vorba m-ar ajuta ca dupa niste antrenamenet sa sar mai sus? Sau imi dati voi niste sfaturi sau exercitii? Dau funda! ( vreau sa ma apuc de arte martiale dar nu stiu inca ce ma gandesc la karate )

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Viteza se va dezvolta repetand loviturile, deci un sac de box. In plus din cate stiu eu viteza e in mare parte nativa, tine de viteza cu care creierul tau timite informatia la muschi, diferenta intre oameni nu e in general mare, dar spotivii de top tind sa fie cei mai fericiti cu astfel de talente.

Greutatile nu-s deloc recomandate pentru boxat dintr-un principiu fizic simplu, inertia. Cu cat mainile tale vor fi mai grele, cand se vor opri din miscarea de lovire energia aia extra va trebui incasata de articulatie si risti accidentari destul de urate. Poti sa le folosesti la exercitii ca sa adaugi extra dificultate dar nu la lovituri de pumn, picior sau sarituri, practic nimic ce presupune miscari bruste.

| AnastasiaK a răspuns (pentru RoCkKiD):

Arata-mi si mie luptatorul ala care nu face la antrenamente shadow boxing cu gantere...nu mai zic ca pana si manusile de antrenament au 0.5kg. Faci confuzie intre greutati in general (unde se incadreaza si 0.5-1kg) si greutati mari.

| RoCkKiD a răspuns (pentru AnastasiaK):

Eu n-am zis ca nu se face, am zis doar ca e o idee proasta.

In plus tu nu intelegi diferenta intre oamenii mai experiemtati si un om care vrea sa se apuce.

| AnastasiaK a răspuns (pentru RoCkKiD):

A, e o idee asa proasta incat o fac toti luptatorii, nu? Scuza-ne pe noi (care am fost toti si incepatori, apropo, ca nimeni nu se naste profesionist) ca suntem asa prosti si nu stim ceva ce stii tu care probabil n-ai facut macar un an de sport de contact.