| Alexandru2095 a întrebat:

Am si eu o curiozitate. Sunt cam slabut, am 1.75 si 59 kg.Fac sala de o luna si cu instructor.Mananc foarte bine, iau creatina, proteine cu carbohidrati si mananc batoane proteice cu multi carbohidrati, am facut si sport de performanta 8 ani si tot slab sunt, avantajul meu e ca sunt foarte striat in toate zonele(nu pot sa zic ca am un corp urat)si cand merg la sala corpu isi schimba total formalaughing. Sala am mai facut de cateva ori, dar niciodata asa serios ca acuma.Mananc cu o ora jumate inainte de sala si mananc direct dupa sala...problema e ca in 2 saptamani fac 20 de ani si gandu ca la 20 de ani si 1.75 am 59 de kg ma omoara.Sunt curios de raspunsurile dumneavoastra.Ce as putea sa fac sa iau in greutate?
Cu stima Alex!

Răspuns Câştigător
| Vladut650 a răspuns:

Salut Alex. Nu te lua dupa toti copiii mici care nu au nici o legatura cu sportul. Creatina si Proteine gasesti si in mancare, nu sunt steroizi si nu au ce sa iti faca. Ei sunt doar niste copii care isi dau si ei cu parerea. Nu trebuie sa intrii in panica, mananca 5-6 mese pe zi bogate in proteine, carbohidrati etc.
Iar ca sa cresti in greutate iti recomand asta.
http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/ON-Serious-Mass-5-4-kg/

Este un gainer foarte bun. Insa sa nu te astepti la rezultate dupa o luna, se vor vedea rezultate abia dupa 5-6 luni. Sper ca te-am ajutat.

7 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

2 lucruri sunt posibili, ori nu te antrenezi corect ori ai alimentatia proasta, si in al treilea rand ce rahat asteptar vrei sa ai ma dupa 1 luna de sala, schimbarile se vad dupa ani de sala nu dupa o luna.

| Expressions a răspuns:

Sfatul meu e sa te lasi de creatina, proteine etc. daca vrei sa fi sanatos si la 30 de ani. Instructoru' ala habar n-are ce face daca te lasa sa iei dinalea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Expressions):

Creatina, proteine = MANCARE.

Fara sa manance crezi ca mai ajunge la 30 de ani?

| Expressions a răspuns (pentru Cosmin86):

Corect, dar daca iei cele pentru sala pot aparea probleme la ficat, rinichi etc... la 30 de ani.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Expressions):

Eu am aproape 30 de ani ( fac 29 acum ) si am ficatul si rinichii perfect sanatoase.

De unde scoti asemenea IDIOTENII? Unii si la 65 de ani ( gen Arnold ) sunt perfect sanatosi, dupa ce au folosit peste 35 de ani.

Suplimentele ( "cele pentru sala" cum te exprimi tu ) TOT DIN MANCARE sunt facute.

Sunt mancare concentrata, atat si nimic mai mult.

Mai documenteaza-te si tu inainte sa raspandesti mituri si aberatii de copii mici.

| MoruAndrei a răspuns:

Nu se mananca exact dupa ce ai terminat cu sala. Se mananca dupa cel putin 30 de minute. Ai nevoie de un consum ridicat de apa (minim 3L), in rest e ok, dar las-o mai moale cu prafurile, incearca sa ai 6 mese/zi, oua, lactate, peste mult etc.

| AltulADICAalafrumos a răspuns:

Am si eu o varianta putin mai simpla, mai ieftina si mai sanatoasa... APUCATE DE CALISTHENICS. DAR DACA VREI SA CRESTI MAI MARE DUTE LA SALA SI ASCULTA-L PE VLADUT 650. NOROC.