| Razvy998 a întrebat:

merg la sala si am 16 ani si mananc batoane proteice, cand sa le mananc inainte sau dupa sala? si ce se poate intampla daca mananc mai multe adica 2-3 in ziua in care merg la sala?

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Proteina are functia de a repara fibra musculara rupta in urma unui antrenament. deci cand o iei?

ce are? oare de ce nenorocitii aia de producatori au pus o limita pe zi? oare de ce?

| Razvy998 explică (pentru JohnnyBi):

Pe ambalaj scrie ca se pot consuma 1-3 pe zi si am vrut sa vad daca e bine...

| JohnnyBi a răspuns (pentru Razvy998):

Simplu. consumi cand ai 3 ore in care nu ai luat o sursa de proteina. gen ai o masa la 7 dimineata, la 10 daca nu mananci ceva iei un baton, ai masa de pranz la 12-13, pana la cina la 18 sa zicem mai poti baga la 15-16 inca un baton. ideea e ca tu intri in catabolism muscular daca trec peste 3 ore (depinde de la corp la corp timpul asta) in care nu ai mancat nicio proteina (fie ea de origine animala, vegetala sau supliment). deci cand iei batoanele? cand nu ai mancat nicio proteina, dar nu inainte de antrenament.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Razvy998):

Am uitat. cum zice si antrenor. daca nu ai mancat nimic, batonul ala e aur inainte de antrenament. eu mananc mereu inainte, asa ca nu am luat in considerare lipsa unei mese. dar intra in discutia anterioara: ai 3 ore nemancate inainte de antrenament, e timpul pentru ceva proteina. deci nu am evitat, dar era prea greu pentru tine sa iti dai seama singur. eu mereu mananc la 7 si la 8 sunt la antrenament.