| dani13 a întrebat:

Buna!
Imi puteti da un sfat? Am 15 si in urma cu 5 luni m-am apucat de sala dar cu greutati mici, iar bicepsul l-am antrenat mai usor adica doar doar flexii cu haltera. In fine m-am lasat amu-s 3 luni dar m-am apucat inapoi acum 2 saptamani, dar pun cv mai mult accent si pe biceps.Acum as dori sa va "aud parerile" cu privinta la programul meu pentru biceps. Incep cu 4 serii a cate 20 de tractiuni pentru biceps, apoi 4 serii a cate 24 de flexii cu ganterele de 20 de kg fiecare, urmate de 4 serii a cate 10 flexii cu gantera pe genunchi, pe o mana (pe ambele maini 20), iar in final inchei cu 4 serii a cate 20 de flexii hammer (ciocan). Mentionez ca la fiecare exercitiu folosesc aceeasi greutate, (deoarece fac acasa...). Deci folosind acest program pentru biceps o data pe saptamana este bine, sau de doua ori? Apoi as vrea sa imi ziceti daca programul este bun sau nu adica sa mai tai din exercitii sau sa le schimb pe unele?
O informatie care v-ar putea ajuta sa va dati cu parerea ar fi ca in biceps am 33 cm la rece, 34 la cald, iar in antebrat am 30 cm...a da si tura acestea vreau sa ma tin, nu ma mai las. happy
Deci astept pareri si rog seriozitate!
Cel mai bun raspuns primeste fundawinking

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Programul meu de bicepsi :

1. in ziua de spate, tractiuni pentru biceps + alte exercitii pentru spate ( bicepsii participa la aproape orice exercitiu pentru spate, nu ai cum sa-i elimini )

2. aleg 2 exercitii si fac 3-4 serii la fiecare, gen : flexii cu bara Z din picioare + flexii ciocan cu ganterele. SAU flexii cu ganterele ( cu rotatia incheieturii ) + flexii cu priza inversa cu bara Z.

Cam atat, e suficient. DACA le faci corect ( 90 % le fac incorect ) si apoi mananci si dormi suficient, o sa-ti creasca. Eu am 42 in brat.

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

16 serii la biceps? ala nu e antrenament, e bataie la joc

la biceps MAXIM 8-9 serii

| dani13 explică (pentru Cosmin86):

Deci cam mult zici...ok imi spui ce ar trebui taiat sau sa imi spui un program mai bun daca te pricepi? mersi big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru dani13):

Programul meu de bicepsi :

1. in ziua de spate, tractiuni pentru biceps + alte exercitii pentru spate ( bicepsii participa la aproape orice exercitiu pentru spate, nu ai cum sa-i elimini )

2. aleg 2 exercitii si fac 3-4 serii la fiecare, gen : flexii cu bara Z din picioare + flexii ciocan cu ganterele. SAU flexii cu ganterele ( cu rotatia incheieturii ) + flexii cu priza inversa cu bara Z.

Cam atat, e suficient. DACA le faci corect ( 90 % le fac incorect ) si apoi mananci si dormi suficient, o sa-ti creasca. Eu am 42 in brat.