| ruselle a întrebat:

Bună tpu.deci sunt fată și mă apucasem recent de sport.fac zilnic exercitii acasă și aș dori să știu ce fel de dietă să țin? ce să mănânc? mulțumesc anticipat

4 răspunsuri:
| anamaria82726 a răspuns:

Deci am fost azi la medicul nutritionist si mi-a zis ce fel de dieta sa țin, iti dau si tie mai multe variante:

1) 8:00-brânză degresata-90g
10:00-un fruct
13:00-niste legume-100g
-si orez-110g
15:00-un fruct
18:00-carne de vita-110g+o salata de legume-100g

2)7:00-un ceai
9:00-un morcov
13:00-carne de pui-100g+o salata de legume-120g
15:00-mar
18:00-o salata de care vrei tu-130g

3)8:00-un terci-100g
10:00-o piersica sau un mar
12:00-o supa sau un bors de legume-250g
18:00-o salata de legume 100g+un peste copt-130g

4)8:00-ceai
10:00-un fruct
12:00-peste copt-100g+o salata de legume 120g
18:00-orice fel de salata-200g

Ca tot faci în paralel si sport ceea ce e fff bine iti recomand un youtuber care are la el pe canal video-uri cu tot felul de exercitii pentru picioare fund abdomen mâini etc. Pentru slăbit sau masa musculara....are si video-uri cum scapi de celulita(se numeste fit with andy)foarte multe si utilelaughing succes!

| n1445 a răspuns:

Dieta nu se bazeaza neaparat sa scoti un anumit aliment definitiv din alimentatia ta. Ideal este sa mananci mai putin si mai des, iar seara sa nu mananci deloc. De exemplu mananca mai putina paine, mai putine paste, daca iti place ciocolata nu trebuie sa renunti definitiv doar sa mananci mai rar. A si inca ceva, lamaia ajuta procesul de slabire. happy

| KissingTheShadows a răspuns:

Depinde ce obiectiv ai. Dacă vrei să slăbeşti, e simplu. Totul ţine de kcalorii. Trebuie să mănânci mai puţine kcalorii decât corpul tău arde. Pentru început îţi sugerez să renunţi la dulciuri, cola, fast-food şi să continui cu exerciţiile.

| Marunna a răspuns:

Păi de curând și eu m.am uitat pe internet mai exact pe Eva.com sau.ro, în fine și zicea despre alimentație că recomandat e să mănânci fructe legume chiar și ciocolată neagră și alimente care conțin grăsimi vegetale dar în caz că am uitat eu ceva îți propun să te uiți pe eva.com/.ro