| XcrisSSx a întrebat:

Buna,TPU! In curand voi incepe sa merg la sala.Am 16 ani, 1.72 m si 58 de kg(sunt cam slab si mna..cred ca sunt etomorf).As vrea un program de antrenament pe 3 zile pe saptamana.Voi merge la sala dupa scoala, deoarece eu stau la sat si nu prea pot face naveta cand vreau eu.Ce ar cam trebui sa fac avand in vedere ca nu pot manca inainte sa merg la sala?

10 răspunsuri:
| Syndre a răspuns:

On topic: nu merge la sală nemâncat. E MULT mai importantă alimentația decât sala, n-ai să vezi rezultate dacă nu mânânci corect. Proteine + carbs.

| JIJ a răspuns:

Poti vedea pe youtube. Dar eu fac asa: imi pun o melodie „ymca„ se cheama pe youtube si ma opresc din exercitii doar cand se termina melodia, poti sa faci pe melodia preferata, dar ymca e energica happy

| theodorafemme2001 a răspuns:

Intreaba un antrenor profesionist!

| XcrisSSx explică:

ZIUA 1

Piept + Triceps

Impins din culcat cu bara: 3×8-6

Impins din inclinat cu gantere: 3×10-6

Extensii la helcometru: 3×12-10

Extensii cu bara din culcat 3×10-8

ZIUA 2

Picioare + Umeri

Genuflexiuni cu bara: 3×20

Flexii la cablu 3×10

Ridicari pe varful picioarelor la aparat 4×12

Împins cu ganterele simultan 4×15

ZIUA 3

Spate+Biceps

Ramat din aplecat cu bara: 3×12-10-8

Îndreptări picioare 3×12-10 ( se va face ca în varianta din video)

Flexii din înclinat cu ganterele 3×12

Flexii din stând cu bara 2×10

*Abdomenul se va face 2 ori pe săptămînă.
Cum vi se pare acest tip de antrenament?

| Cosmin86 a răspuns (pentru XcrisSSx):

Evident destul de PROST.

La spate nu faci tractiuni la bara, la triceps nu faci flotari la paralele, la umeri nu faci presa militara si tot asa.

Lipsesc exercitiile importante.

| CannabisFan a răspuns:

Poti sa stai potolit...nu esti chiar slab!laughing Si eu am tot 16 ani, 1.82 si 60kg, si la mine e mult mai dezechilibrat raportul asta dintre inaltime si greutate decat la tine, si nu ma consider extraordinar de slab! big grin

| CelebruAnonimus a răspuns:

La înălțimea ta ar fi trebuit să ai 72 kg. big grin Eu am 17 ani, 1, 78 și 72 kg, dar ar trebui 78 kg. big grin

| Syndre a răspuns (pentru CelebruAnonimus):

Lol, de unde regula asta?

| CelebruAnonimus a răspuns (pentru Syndre):

Am învățat la biologie!

| Syndre a răspuns (pentru CelebruAnonimus):

Prost profesor ai mai avut.