| VallyN a întrebat:

vreau sa stiu daca ouale crude ajuta la dezvoltarea muschilor?

Răspuns Câştigător
| Hades98 a răspuns:

Da dar. nu este prea recomandat oua crude. au o bacterie unele. de exemplu 1 din 7.000 oua sa zic asa. care poate fi fatala. mai bine fierbele sau. fa omleta etc.

Funda?

| VallyN explică (pentru Hades98):

Multam'! Pai eu de o saptamana si ceva...iau cate 2 oua crude dimineata si seara, dar o sa le fierb sau omleta.Multumesc! In legatura cu fundabig grin, avand in vedere ca raspunsul e bun si nu a mai raspuns nimeni... FUNDA

| Almássy a răspuns (pentru VallyN):

Doamne fereste esti nebun cate 2 oua pe zi?
pfoai de mine.
si da, ouale de fapt galbenusul e plin de proteine care cresc muschi si ii intaresc. daca le fierb sau prajesti nu prea au efect deloc.doar calciu pentru oase.

cate 3-4 oua pe saptamana daca esti un om in toata firea si nu un slabanog ceva care suparta 2 oua pe saptamana

cum sa bagi 2 oua pe zi timp de o saptamana.wtf?

| liviutzzu a răspuns (pentru Almássy):

Si care-i problema eu mananc de 2-3 ori pe saptamana omleta de cate 4-5 oua + 2 oua fierte dimineata cu ce mai am eu in regim. Fac asta de un an si n-am nici pe dracu.

| Almássy a răspuns (pentru liviutzzu):

HM..nu e prea bine fa niste analize ca sa-l vezi pe dracu ca sta ascuns

| Cosmin86 a răspuns (pentru Almássy):

In bodybuilding poti manca si 50 de oua intr-o saptamana.

daca faci efort intens, poti manca mai multe oua. Eu mananc 20-30 de oua pe saptamana de ANI DE ZILE si am analizele perfecte.

Si vezi, daca fierbi ouale nu se pierd proteinele

Tu in afara de ABERATII esti in stare sa spui ceva?

| Hades98 a răspuns (pentru Almássy):

Ce tot aberezi si tu ma?!? Sunt culturisti care ajung sa manance peste 10 oua pe zi ( pe usor ) si tu vi si ne zici ca daca le fierbi pierd nu stiu ce. ba schimba categoria la care raspunzi si lasa pe restul in pace. nu-i mai dezcuraja cu balivernele tale!

9 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Piept de pui, curca, vita, nu prostii gen oua crude

| MisFit20 a răspuns:

Ouale crude la fel ca lactatele ajuta in intarirea oaselor dar si a muschilor.
Cele mai bune produse pentru. muschi sunt:
Pieptul de pui
Pieptul de curcan
Pestele (in special cel bogat in omega-3 cum ar fi somonul, tonul, pastrav si sardinele la conserva)
Crustaceele
Ouale (in special albusurile)
Carnea rosie slaba
Produsele lactate cu continut redus de grasime (in special ricotta, tofu)

| Hades98 a răspuns (pentru MisFit20):

El a intrebat de oua doar nu trebuie sa-i faci lista etc.