| CreativeMonkeyz a întrebat:

Voi ce ati alege? Judo sau taekwondo? big grin. Vor parintii sa ma dea la un sport. happy
Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| Ibrahimovic a răspuns:

Te sfatuiesc sa faci Taekwondo sau Tae-Kwon-Do (e acelasi lucru).
Am facut cam 4-5 ani si este un sport, o arta martiala mai exact, de auto-aparare, dar care te invata si foarte multe tehnici de atac!
Este foarte util si in lupta de strada, mai ales in momentul in care esti atacat.
Pe de alta parte este un sport care te dezvolta si psihic, este o disciplina care necesita foarte multa seriozitate si daruinta.
Daca vei merge aici vei vedea, va fi frumos...o sa faci antrenamente, pas cu pas, din ce in ce mai multe tehnici si la un moment dat vei da si unele examene pentru centura, ordinea acestora in acest sport este: galbena-verde-albastra-rosie-neagra. De asemenea daca la examen esti foarte bine pregatit si ii impresionezi pe antrenori poti primi o "tresa", de exemplu centrura verde cu tresa albastra (adica intre cele doua), cum ar veni un grad mai mare decat ceilalti! Gradele se impart asa: Gradul 10 GUP il ai cand detii centura alba (prima, care o primesti la inceput); gradul 9 GUP il ai cand detii centura alba cu tresa galbena; gradul 8 GUP, atunci cand ai centura galbena; gradul 7 GUP, atunci cand ai centura galbena cu tresa verde; gradul 6 GUP, atunci cand detii centura verde; gradul 5 GUP, atunci cand ai centura verde cu tresa albastra; gradul 4 GUP, atunci cand ai centura albastra; gradul 3 GUP, atunci cand ai centura albastra cu tresa rosie; gradul 2, gup atunci cand ai centura rosie; gradul 1 GUP, atunci cand ai centura rosie cu tresa neagra; gragul 0 GUP (cel mai mare), atunci cand ai centura neagra!
* GUP reprezinta denumirea gradelor in Tae-Kwon-Do.
La sfarsitul examenelor (pentru cei care iau examenul) se dau diplome, cu festivitati de premiere, iarasi foarte frumos!
Dupa examene urmeaza si competitiile, unde se merge cu grupul din care faci parte, in orasul din care esti (daca acesta este gazda competitiei) sau in alt oras.
Te lupti cu sportivi de categoria ta si poti castiga medalii!
Asadar iti recomand sa mergi la Tae-Kwon-Do!
Bafta!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Judo.

| Ionut7743 a răspuns:

Du-te la fotbal tenis sau inot
daca nu vrea sa te duci la astea 2 du-te la taekwondo
funda?

| soaitamarius a răspuns:

Muay-Thai sau kick-boxing. FUNDA? Judo e urat am fost iar taekwondo nu mi se pare prea smecher laughing FUNDA?