| almaz a întrebat:

Cand este mai ok sa faci cardio, pana la antrenamentul cu greutati sau dupa?

Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca urmaresti sa slabesti ar trebui sa faci cardio 3 zile pe saptamana, si 2 masa musculara. Exercitiile pentru muschi accelereaza metabolismul ore bune dupa ce ai incetat antrenamentul si iti tonifiaza corpul. Exercitiile cardiovasculare sunt cele mai bune pentru eliminarea grasimii, degeaba ai muschi acoperiti de grasime ca nu se vor vedea.
Deci nu ai mentionat ce asteptari ai de la antrenamentele tale, daca vrei sa te mentii/sa faci masa musculara si nu trebuie sa slabesti, fa 4 zile forta si cardio intr-o zi separat, pentru rezistenta fizica.
Nu le pune in aceeasi zi, mai mult de 20-30 minute de cardio nu vei face ca te vei grabi si e cam putin, apoi nu vei mai avea energie pentru muschi si vei grabi si acel antrenament.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cardio se face in zilele cand nu faci greutati!

| almaz explică (pentru Violleta2022):

și dacă fac 5 zile pe săptămână cu greutăți, când să mai fac și cardio? mai am nevoie și eu de timp liber, de zile de odihnă...

| Violleta2022 a răspuns (pentru almaz):

Dupa cum ti-am mai spus, cardio se face in zilele cand nu faci greutati!
Daca vrei musai sa faci 5 zile de greutati, atunci celelalte 2 zile le faci cu cardio, dar musai trebuie sa fie la 2-3 zile departare una de cealalata.

Un program corect se face asa:
Luni; - cardio 1 ora
Marti -trenul superior
Miercuri - trenul inferior
Joi - Cardio - 1 ora
Vineri- trenul superior
Sambata - trenul inferior
Duminica - odihna

| HLucian a răspuns:

Salut,inainte de antrenamentul cu greutati. Pui circulatia in miscare! Spor.