Întrebare recomandată | geoconda a întrebat:

Ce arde mai multă grăsime? Cardio sau antrenamentele cu greutăți?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Deficitul caloric, 50% sport, 50% dieta 50%, ridicarea greutatilor este recomandata de 3 ori pe saptamana fullbody

| Mosotti a răspuns:

Cardio arde mai multe grasimi, insa nu facut extrem de intens, ca arde si masa musculara.

| BogdanDavidZ a răspuns:

Dieta si deficitul caloric. Dar cand faci cardio elimini mai multe calorii dar cel mai bine este sa faci si cardio si antrenament cu greutati. Dar totusi cand faci cardio arzi mai multe calorii, bine depinde cat de intense ai antrenamentele dar intelegi tu.

| geoconda explică (pentru BogdanDavidZ):

Asa fac@ o să le fac combinate cele 2 antrenamente. Dar dacă fac doar cardio, si sa spunem ca ajung la kg dorite, adică cu un minus de 10 kg, atunci eu nu știu ce am pierdut, grasimea sau masa musculara?! Eu vreau s pierd doar grasimea

| BogdanDavidZ a răspuns (pentru geoconda):

Ca sa pierzi cat mai multa grasime si cat mai putina masa musculara trebuie sa incepi de la dieta, iti calculezi tu, gasesti pe Youtube cum sa vezi cate calorii trebuie sa mananci in functie de kg, inaltime, etc. Sa zicem ca ai 2700 de calorii de mancat ca sa te mentii, dupa in fiecare saptamana incepi sa scazi din calorii treptat, 100-150 de calorii, astfel vei da mult mai multa grasime jos si mai putin masa musculara. Este un proces destul de lung si dureaza dar asa este in fitness, trebuie sa incerci sa vezi ce functioneaza pentru tine. Dupa sa zicem ca ajungi la 2000 de calorii, te cantaresti in fiecare saptamana si vezi cat slabesti, daca slabesti prea mult mai adaugi, daca slabesti putin mai scazi, ideea e sa gasesti o balanta, dupa un timp poate nu o sa mai slabesti la 2000 de calorii si mai scazi si tot asa