| anonim_4396 a întrebat:

CE energizante sa folosesc ...nu am destula energie cand merg la sala. obosesc foarte repede?

16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce mananci inainte de antrenament? Si cu cat timp inainte?

| TotiVorbescSinguri a răspuns (pentru Cosmin86):

Mananc cam cu o ora inainte ...sa fie oare si din cauza ca eu nu mananc decat dimineata si la amiaz si mananc fara paine? eu dupa ora 1 nu mai mananc...Mananc un ou fiert sau o salata de legume sau niste supa depinde ..nu mananc aceleasi lucruri in fiecare zi

| Cosmin86 a răspuns (pentru TotiVorbescSinguri):

Cu alimentatia aia ma mir ca poti sa mergi... ce sa mai vorbim de tras de fiare.

Uite cum mananc eu ( ca exemplu ) :

dimineata ( ora 8 ) : oua, branza ( 150 gr ), paine integrala, muschi afumat ( natural, nu mizerii din comert )
ora 11 : piept de pui cu orez si legume
ora 13 ( pana la 14 ) : antrenament intens la sala
ora 15 : muschi de vita cu cartofi copti, salata de rosii
ora 18 : fructe
ora 20 : peste cu legume si masline
ora 22 : lactate

Asa am mancat ieri spre exemplu.

| TotiVorbescSinguri a răspuns (pentru Cosmin86):

Da am uitat sa precizez o a doua problema a mea este ca vreau sa slabesc...asa ca nu imi permit sa mananc ceea ce zici tu aici ..probabil as mai pune cateva kg

| Ironicnαme a răspuns:

Bea cafea, sunt de părere că RedBull sau celelalte ''energizante'' nu sunt bune de nimic, mai mult te ameţesc.

| cristif a răspuns:

Mananca smochine, stafide sau curmale inainte de antrenament pentru energie...

| marianvranceanul1 a răspuns:

Consuma cafea, ceai verde, ceai negru, ceai alb.Si sa stii ca mare parte din problemele de sanatate sunt provocate de o alimentatie nepotrivita.

| AlexBpm a răspuns:

A nu se manca cu doua ore inainte de antrenament. Arahidele sunt niste bune energizante dar sa fiu sincer cel mai bun energizant este pregatirea fizica asa ca nu ar fi rau sa pui sa alergi

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexBpm):

Cum adica? Masa cu 2 ore inainte de antrenamnet este FOARTE IMPORTANTA.

Mai documenteaza-te

| AlexBpm a răspuns (pentru Cosmin86):

Am 13 ani de sport de performanta deci...nu vorbesc sa ma aflu in treaba

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexBpm):

Ce sport?

| AlexBpm a răspuns (pentru Cosmin86):

Fotbal prietene

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexBpm):

Exact, NU sala ci sport complet diferit, asta voiam sa punctez.

Stii pentru sportul tau, NU pentru altele.

Ce faci tu e un sport de tip cardio, la sala se face forta, cu totul altceva.

Sporturi diferite = abordari diferite

| AlexBpm a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok ai dreptatea ta dar cum e sa faci efort cu burta plina si una e sa mananci inainte iar in intervalul ala de doua ore sa iti ei tot ce ai nevoie din alimente. Daca tu mananci acum si peste juma de ora esti la sala ai si burta plina si te simti ca dracu si nici vitamine si altele nu le ai in corp...

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexBpm):

Pai 2 ore e ok. Dar tu ai zis "sa nu mananci cu 2 ore inainte"...

| alinox123 a răspuns:

Nu consuma energizante sau tot felul de bauturi bazate pe cafeina, daca fumezi incearca sa te opresti, o alimentatie cat mai sanatoasa si incearca sa faci si putina miscare in afara de sala, sa faci jogging flotari abdomene pentru ca corpul tau sa "reintinereasca" sa se obisnuiasca cu efortul si a nu mai obosi repede