| osimplafataaaa a întrebat:

Ce înseamna penalty si corner la fotbal si de ce se fac?

Răspuns Câştigător
| florin926481f a răspuns:

PENALTY=lovitura de la 11 metri(punctul ala din careu)
Se da penalty atunci cand un jucator din echipa care ataca este faultat in careul echipei care se apara de un jucator a acesteia.Sau atunci cand un jucator al achipei care se apara atinge mingea cu mana.
CORNER=Lovitura de la coltul terenului(se bate de la colt unde este si fanionul si trasat unghiul)
Corner e atunci cand mingea iese in afara terenului pe la linia de fund, atinsa de un jucator al echipei care se apara.

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Daca este atac un atacant in careu, cand esti prea in fata, apărători trebuie si ei sa fie acolo, asa datea portarul direct minge la unu in departare, nu e corect