| danielol a întrebat:

Ce parere aveti de acest program la sala
Marti piept
Joi umeri si trapez
Sambata spate
Duminica brate
Nu am nevoie de picioare si abdomen pentru ca fac si atletism.

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Daca faci atletism trebuie sa iti stabilesti prioritatile.

NU POTI SA FACI ATLETISM DE PERFORMANTA SI IN ACELASI TIMP SALA DE CAPUL TAU!

Spun asta pentru ca daca faci sala de capul tau pote sa iti scada performanta la antrenamente. Atletismul este un sport foarte complex care necesita forta/viteza/rezistenta aproape in toate grupele musculare. (depinde pe ce probe esti tu specializat) iar sportul de performanta presupune un balans foarte fin intre antrenamente intense antrenamente mai usoare, zile de pauza etc pentru a obtne forma maxima in zilele de concurs. Daca tu faci sala de capul tau risti sa strici acest balans.

Deci daca vrei sa faci sala vorbeste cu antrenorul tau si roaga-l sa-ti dea el un program de antrenament si sa-ti spuna ce sa faci la sala in cazul in care este ok sa faci sala!

Nu te lua dupa cei care spun da e bun programul, o fi bun, dar nu pentru cei care fac sport de performanta. Acolo e cu totul alta poveste!

| danielol explică (pentru Nickname1890):

Am vorbit cu antrenorul si nu e de acord...Dar nu pot renunta la sala.Si nici la atletsim.Dar eu sunt pe probele de forta deci eu zic ca ar fi un plus sa fi mia puternic.In plus as face pentru aspectul meu fizic.In doar 3 luni am crescut de la 35 la 37 in brat si nu doar ca am crescut in toate grupele dar m-am definit nu stiu cum sa zic. Orizontal piept faceam cu 50(aveam sala la atlestim dar de 6 luni e dusa. faceam cu 70 atunci)5-6 repetari, acu merg pe 80-90.

| Nickname1890 a răspuns (pentru danielol):

Daca antrenorul nu este de acord inseamna ca nu iti face bine la ce faci tu la atletism.
In principiu tu mergi la sala, lucrezi anumite grupe de muschi. Dupa ce lucrezi umerii sa zicem, acestia au nevoie de 2chiar 3 zile de refacere dupa un antrenament la sala clasic de umeri 3-4 exercitii cu greutati mari etc. Dar tu dupa ce lucrezi umerii te duci la antrenament la atletism si arunci cu greutatea unde lucrezi din nou umerii acestia fiind deja obositi de la antrenamentul de la sala. Deci nu vei mai da nici mare randament la antrenament, muschiul nu are timp sa se mai refaca pana cand il lucrezi din nou la sala pentru ca nu il lasi sa se odihneasca si astfel dai in supraantrenament si astfel nu o sa ai rezultate nici pe planul de bodybuilding(crestere in masa musculara) si nici la atletism.

Trebuie sa te hotarasti ce iti doresti mai mult, sa faci performanta la atletism, caz in care faci STRICT ce iti spune antrenorul si nimic altceva de capul tau.

Sau preferi sa faci doar sala ca toata lumea, eventual sa cresti putin in masa musculara care te ajuta la ce?

Parerea mea e sa fii baiat destept si daca iti place atletismul sa te tii de el si lasa sala. Daca faci atletism mai ales pe probele de forta crede-ma ca in timp vei observa diferente in fizicul tau si fara sala.

Cati ani ai?

14 răspunsuri:
| iryonutz a răspuns:

E foarte bun programul iar daca te tii de el + alimentatie corespunzatoare poti avansa destul de repede

| rafa1987 a răspuns:

Slabut trebuie sa faci si picioare, picioare sunt o crupa mare si trbe antrenate la fel ca si pieptu, spatele..ca o sati ramana mici si o sa arati urat, ce faci la sala nu faci la atletismwinking

| danielol explică (pentru rafa1987):

Atletism fac de 3 ani pe probe de forta(greutate, disc)
La atletism fac incalzire 3 km viteza 1.5-2km iar pentru "forta" fac o data la 2-3 zile 1 ora trepte,broaste, fandari, genuflexiuni, sarituri, iar abdomen fac de 2-3 ori pe saptamana.
Deci sunt excluse picioare si abdmonalii.
P.S Am 16 ani 193 cm si 96 kg(iannte de sala, acu 3 luni aveam 90 kg)

| rafa1987 a răspuns:

Presa? cu fandari le striezi picioarele si daca nu faci cu gantere sau haltera e ca un fel de incalzire la fel si genufexiuni happyTu faci doaua sporturi trebuie sa-ti alegi unu, daca fugi dupa doi iepuri nu prinzi nici unuwinking

| danielol explică (pentru rafa1987):

Da stiu asta dar nu pot renunta nici la sala nici la atletism.Si crede-ma la atletism faci picioare calumea(nu stiou daca conteaza, am un coleg de 18 ani, 6 ani atletsim si face presa cu 500).

| Nickname1890 a răspuns (pentru danielol):

Frate astea sunt copilarisme nu pot renunta nici la atletism nici la sala. Sportul pe care il practice tu este atletism nu exista sportul numit ''sala''. Sala se face asa pentru sanatate, sa arati bine si cam atat dar asta poti sa faci pana la 60 de ani, timp de sala o sa ai toata viata, insa atletism de performanta nu o sa poti sa faci prea mult timp. Pune-ti tu intrebarea cat de mult iti doresti un anumit rezultat la atletism? Sa fii campion national la o anumita proba, sau sa ajungi la un campionat European sa zicem? Cat de mult iti doresti? Pentru ca atunci cand iti dorest ceva foarte mult trebuie sa faci sacrificii pentru a obtine acel ceva asa e in viata nu numai in sport. Daca esti dispus sa sacrifici aproape totul pentru telul tau atunci aproape sigur vei reusi.

In momentul de fata daca tu spui ca nu poti sa renunti la sala pentru atletism inseamna ca nu iti doresti destul de mult sa faci performanta la atletism si te duci mai mult asa de distractie la antrenamente. Caz in care poti foarte bine sa te lasi.

Daca vrei cu adevarat sa faci performanta vei lasa sala pentru ca NU AI CUM sa faci performanta facand sala de capul tau, iti garantez ca este imposibil. Am mai bine de 10 ani de sport de performanta la active si crede-ma ca stiu ce vorbesc. Antrenorul ala nu a facut degeaba o gramada de ani de scoala pentru a devein antrenor si stie ce vorbeste cand iti spune sa nu te duci la sala si ti-am explicat si eu in celalalt raspuns de ce nu este indicat.

Sper sa faci alegerea buna.
Bafta!

| danielol explică (pentru Nickname1890):

Am 16 ani 193cm si 96kg(am putina burta).
Ai dreptate in tot ce zici.
Chiar o sa ma gandesc la ce vreau.

| Nickname1890 a răspuns (pentru danielol):

Ma gandeam ca ai in jur de 16 ani, sunt convins ca dupa ce faci 18 ani vei face cu antrenorul si antrenamente in sala de forta.

| BestDrugs a răspuns:

Programul e bun dar, dupa cum a zis si iryonutz trebuie sa te tii de el + sa ai grija ce mananci

| Cosmin86 a răspuns (pentru BestDrugs):

Ce sa manance?

| danielol explică (pentru Cosmin86):

Ce parere ai de antebrat? Trebuie lucrat cand faci brate (triceps biceps)deoare nu am vazut persoane la sala lucrand aceasta grupa.si daca da ce exercitii sti in afara de flexia incheieturii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru danielol):

Evident ca trebuie lucrat. E o grupa importanta. CHiar daca se lucreaza cand faci celelalte grupe, ea se obisnuieste sa tot fie "secundara", asa ca trebuie sa-i dai din cand in cand si un antrenament cu prioritate.

Eu recomand :

- rotatia incheieturaii cu prosop si discuri, cel mai bun exercitiu
- flexia incheieturii cu gantera sau la scripete
- tractiuni cu incheietura indoita sau tractiuni la o bara groasa

Cel mai bine lucrezi antebratul cand ai priza "groasa". Facand flexii cu o gantera/bara subtire ( cum sunt alea clasice de la sala ), nu faci mare lucru