| Vladdy112 a întrebat:

Cum pot face tractiuni? Niste exercitii pentru incepatori big grin

7 răspunsuri:
| CristiMC a răspuns:

Tipurile de tractiuni la bara sunt in fata sau in spate.In cazul acestor exerciti, bara ajunge fie la ceafa, fie la piept.In primul caz, marele dorsal preia cea mai mare parte din efort, izoland deci mai mult efortul
Tractiunile la piept sunt mai putin stresante pentru umeri si prin arcuirea trupului atinge bara cu pieptu. Uita-te frate si tu culturism.ro ca ai acolo tot ce-ti trebuie!happy

| MissUnkown2 a răspuns:

Tractiunile se pot face intr-un singur fel. Trebuie sa te prinzi cu palmele de o bara de deasupra ta asa incat degetele sa iti fie orientate spre restul corpului, apoi te folosesti de maini si abdomen ca sa te ridici si sa ajungi cu capul la nivelul barii. Dupa mult timp de exercitiu, le vei putea face si cu o mana, dar nu incerca asta prea repede.

| CristiMC a răspuns (pentru MissUnkown2):

Lasate de culturism!big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru MissUnkown2):

Sunt 25 de tipuri de tractiuni si tu spui "intr-un singur fel"...

Poti face spre ex. priza larga si degetele sa NU fie spre tine ( priza tip PRONATIE se numeste ).

| MissUnkown2 a răspuns (pentru Cosmin86):

Vai de capul meu, cele mai simple sunt alea pe care ti le-am descris. Si sunt cele mai eficiente si cele mai corecte.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MissUnkown2):

Toate sunt eficiente si corecte.

Chiar ca esti "unkown" laughing

p.s. : cele cu priza larga tip pronatie sunt cele mai bune pentru spate

| MissUnkown2 a răspuns:

LoL, gata cu asta. M-am plictisit. Tractiunile nu sunt domeniul in care vreau sa ma specializez, asa ca nu am nevoie de 25 de tipuri de tractiuni, si imi pare rau ca te fac sa iti pierzi timul. Intreaba-ma care e principiul inertiei si o sa iti raspund, dar la sport nu ma pricep asa de nu stiu cat de bine. Subiect inchis.