| Nicole_8066 a întrebat:

Cum trebuie sa alergam corect? Cum alergam fara sa obosim repede?

Răspuns Câştigător
| MsGossier a răspuns:

Mai mereu cand vine vara vezi, cel putin in Galati, oameni care vor sa iasa la alergat din diferite motive: sa se mentina in forma, sa mai dea jos cateva kilograme, sa se anterneze etc. Motivele lor nu ma prea privesc pe mine in mod special, desi stiu si persoane care merg sa alerge pe faleza doar-doar sa agate ceva (si cand zic ceva ma refer la cineva), iar asta ma face sa rad.Majoritatea se descurajeaza cand vad ca nu pot alerga toata faleza in continuu. A alerga toata faleza inseamna sa parcurgi cam…2 kilometri. Eu v-as sfatui inainte sa va aventurati pe faleza sa incepeti usurel cu alergari pe stadion pentru ca acolo terenul este drept. Panta falezei te face sa alergi prea repede de la deal la vale iar cand incepe iar dealul sigur nu vei mai rezista. In plus, pe stadion poti verifica mai usor cat ai alergat numarand turele.Nu uitati inainte sa incepeti sa alergati sa faceti incalzirea. Asa evitati o intidere sau, mai rau, vreo ruptura musculara. Nu neglijati acest lucru zicand ca e vorba doar un jogging. ceea ce priveste respiratia eu folosesc un ritm de 3/3(inspir de 3 ori consecutiv si expir de 3 ori). Ritmul in care respiri trebuie sa fie in concordanta cu cel in care alergi. Daca maresti ritmul de alergare trebuie sa maresti ritmul de respirat. O alta greseala pe care o fac unii e inceputul in forta. Invata sa iti dozezi energia. Pastreaza-ti resursele pentru final. Asta te va ajuta, de exemplu, in cadrul unei competitii sa iesi invingator, fiind capabil sa accelerezi cand ceilalti isi vor fi epuizat toate rezervele.Nu alergati pe toata talpa. O alergare corecta se face pe varfurile picioarelor. De asemenea e importanta si miscarea bratelor. Ele trebuie sa fie indoite si pe langa corp. Coprul trebuie sa fie inclinat inspre inainte.

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Incearca sa-ti misti si bratele pe langa tine cand alergi, si incearca sa respiri regulat, sa nu alergi nici repede nici incet, sa nu obosesti prea repede.

| unnimeni a răspuns:

Pai nu stiu daca este un anume mod de a alerga "corect".
Ca sa nu obosesti trebuie sa faci putine exercitii de incalzire inainte de a porni. Apoi iti stabilesti un ritm de alergat pe care il mentii. Nu te speria cand simti ca incetinesti, e ceva normal, dar sa ai grija sa maresti din cand in cand viteza, usor.
Nu e bine sa mergi constant tot timpul.
La inceput inspiri pe nas si expiri pe gura, dupa un timp nu va mai face fata doar nasullaughing din nevoia sporita de oxigen.
Cu cat respiri nas-gura, mai mult, cu atat vei obosi mai greu.
Eu alerg pana la doua ore incontinu, e adevarat ca am ceva antrenament...
In fine alergatul e foarte bun, tonifica intreaga musculatura.
Sport=sanatate.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu gura inchisa.

| NewSummer2013 a răspuns:

Pe varfuri si respirand numai pe nas. happy

| Boniboon a răspuns:

Nu alerga foarte tare, ci lent.Bft! cool

| XutZu1997 a răspuns:

Cand alerg eu respir pe nas. Nu obosesti asa repede, cum obosesti cand alergi si respiri pe gura. Altceva, sa fie miscarea naturala...adica sa nu te chinui prea mult...