| raresik95 a întrebat:

Daca beau un pahar de lapte amestecat cu "Soia cubulete" care au 100g greutatea neta,si 52 g proteine dupa sala,ajuta la cresterea in masa musculara?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ionutmystic a răspuns:

Da, teoretic ajuta, dar nici nu vreau sa ma gandesc cum e sa bei lapte cu cubulete de soia... Mai bine, daca chiar vrei sa bei proteine de soia cauta la pronutrition ISOSOY, e un izolat proteic din soia la un pret destul de rezonabil.
Pe de alta parte, daca esti hotarat sa investesti in asta, eu iti recomand izolatul din zer (whey), este net superior celui din soia si are si gust mai bun.
Toate cele bune!

| Cosmin86 a răspuns:

Soia e foarte PROASTA din 2 motive :
- nu are profil complet de aminoacizi ( e net inferioara proteinei din zer )
- soia provoaca infertilitate la barbati, cauta studii pe net

Si laptele are proteine cu absorbtie LENTA, dupa antrenamnet ai nevoie de ceva cu absorbtie rapida.

Deci schimba.

| RoxanaA_8239 a răspuns:

Soia e buna pentru a completa necesarul de proteine la vegetarieni. un articol bun gasesti aici http://www.frunza-verde.ro/soia