| anonim_4396 a întrebat:

De la flotari, abdomene si genoflexiuni se poate face hernie ( abdominala )? Din ce m-am interesat aceasta se face cand se ridica o greutate foarte mare si se da' burta. iar din ce am auzit nu se face hernie de la nimic din cele trei tipuri de mai sus si sa fac cate exercitii vreau ca nu se intampla nimic. Voi ce spuneti? Doresc cat mai multe raspunsuri, fundita. big grin

6 răspunsuri:
| oOoRubyoOo a răspuns:

Nu se face hernie.
exista o posibilitate sa te ranesti la coloana daca faci genuflexiuni cu o greutate foarte mare

Dar ca sa slabesti trebuie sa iei mai putine calorii decat consumi asta e regula de baza, poti face cardio pana mori si tot nu slabesti.

Cardio va ajuta sa arzi mai multe calorii dar atata timp cat esti pe plus nu vei slabi.

Iar ca exercitii cardio, parerea mea ca cele mai bune sunt : saritul coardei si sprinturile

| ionutzu94 a răspuns:

Nu faci hernie de la asa ceva, faci hernie numai daca ridici o greutate foarte mare de jos... si daca nu iei pauze.

| Liviutz98 a răspuns:

Salut.Nu ti se intampla nimic. Fa linistit sport. Ai sa faci un corp frumos daca faci aceste exercitii. Spor la sportwinking

| valentingb a răspuns:

Hernia inseamna sa se rupa stratul /invelisul intestinelor.mai e si hernia de disc,la coloana. Ambele se fac atunci cand se ridica un obiect de peste, sa zicem, 40kg, brusc.brusc adica.hap si gata! spitalul

| Ammy93 a răspuns:

De la cele trei tipuri de exercitii nu faci hernie. si eu am facut si nu am nimic. Dar daca faci prea multe, capeti o buna febra musculara. Asa ca incearca sa nu exagerezi.

| Th3Li0N a răspuns (pentru Ammy93):

laughing. Nu sunt rau dar eu de 3 zile am inceput cu sportul si is knockout cu febra pe toata suprafata corpului happy