| SebiSM a întrebat:

Deci am 15 ani, in martie fac 16, problema este urmatoarea. Vreau sa ma duc la sala, precizez ca am 1.70 cm inaltime, si vreo 72 de kg. As dori sa ma duc pentru a mai slabi, si in acelasi timp sa maresc musculatura. Este posibila chestia asta, si cam in cate luni se pot vedea diferentele, plus cam ce alimentatie si lucruri mai trebuie sa practic, pentru un rezultat cat mai bun, intr-un timp cat mai scurt.
Cel mai bun raspuns va primi fundita, multumesc!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

No, ca e greu sa intri pe google si ai primele 15 site-uri pe subiectul asta. diferente o sa vezi in principiu cam 4-5 luni (vizibile, dupa 1-2 luni o sa te simti mai bine). 4 mese pe zi, cele 3 principale ale zilei si inca 1 dupa antrenament sau intre 2 din mesele celelalte. alimentele ti le alegi, dar evita zahar, orez alb, faina alba (incearca cu orez brun) si prajeli in nestire. antrenamentul o sa il afli de la antrenorul de la sala unde te duci, experimentezi, incerci, vezi ce intra pentru tine, ce exercitii nu merg. 3 zile pe saptamana sunt de ajuns la inceput, alege-le cu pauza dupa fiecare sa ai timp de recuperare. cat timp esti la inceput numarul de repetitii sa fie minim 10, maxim 13, pe urma o sa se schimbe dupa cum evoluezi. iarna mai toata lumea la sala face bulking (crestere in masa musculara) si spre aprilie trec pe cutting (definire, slabire). asta cel putin la sala unde ma duc eu. daca le combini, incearca 3 zile de masa, si o zi separat cardio (alergare, bicicleta) cam 30 minute. alte intrebari?

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Sa-l ia dracu de bulking, ca am pus cam multa grasime laughing

Eu incep cuttingul din ianuarie laughing

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

Nah, aprilie. fac insane si pana in iulie sunt brici happy (nu o sa arat ca jay cutler, dar e ok)

7 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Foarte greu sa slabesti si sa cresti in masa muscuara in acelasi timp. Pentru fiecare ai nevoie de o diferita dieta.
Pentru restul, ai site-urile specializate, trebuie doar sa citesti si sa bagi la cap.

| Username9080 a răspuns:

Wow (fara suparare)! Diferenta se vede in maxim 4 luni si ar trebui sa mananci Legume si cateva fructe (legume:Morcov,Ardei, Slata verde etc)
(fruct:kiwi) si sa mananci foarte foarte putin seara!(fructele si legumele sa le mananci o data pe zi, dar nu tot ce am trecut acolo, ci iti alegi ce vrei, ori fructul ori o leguma)

Fundita? happywinking
P.S. Succes la slabit!winking

| NDC12 a răspuns (pentru Username9080):

Diferentele se vad in maxim 4 luni? Hai jura-te!, de unde stii tu ca el slabeste sau pune masa musculara in 4 luni? asta difera de la om la om. Ar trebui sa manance legume si cateva fructe? rolling on the floor, pune tu masa musculara cu cateva fructe si legume. Daca ii dai un sfat da-i un sfat bun, si inainte documenteaza-te.

"Fundita? "

Ai 11 ani, ce faci cu funda asta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Username9080):

Daca mananca prostia aia de regim o sa dea jos si masa musculara odata cu grasimea

tu de proteine n-ai auzit? astea sunt cele mai importante cand slabesti, ca sa mentii macar masa musculara.

termina cu "fundita", e PENIBIL sa ceri fundita la un subiect despre muschi si sport

| crystyanshyness a răspuns:

Iti recomand body building