| laurdlv a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare in cat timp imi maresc masa musculara la maini si ce exerciti sa fac la sala, mentionez ca am 16 ani si 1.70 inaltime

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Faci doar maini? Vrei sa ai maini puternice si un corp firav ( piept plat, spate firav, umeri mici, etc. )?

Eu zic sa-ti lucrezi tot corpul.

Stii ca exercitiile pentru picioare ajuta si la maini? pentru ca lucrezi cu greutati mari se stimuleaza cel mai bine productia hormonului de crestere => o crestere mai buna a TUTUROR muschilor.

Intra pe www.culturism.ro, citeste principiile de antrenament, uita-te la forum, jurnale, sa vezi cum isi fac oamenii un antrenament CORECT si apoi iti faci propriul tau antrenament.

In cat timp, difera de la persoana la persoana, unii fac muschi in 2 ani, altii in 3, etc. Ar trebui cam la 2-3 luni sa observi diferente. Daca in acest timp nu observi nimic, clar gresesti ceva ( in antrenament sau in alimentatie ).

Ce cantitate de proteine consumi pe zi? AI nevoie de 1.5 - 2 grame / kilocorp, daca vrei sa progresezi la masa musculara, altfel o sa tragi degeaba la sala

Răspuns utilizator avertizat