| Eugeniusu a întrebat:

E bine daca iau creatina si fac sport acasa timp de 1ora pe zi? Florati, abdomene, genoflexiuni, ridicari de gantera la biceps cu 10 kg? Daca da, vreau niste sfaturi cu niste exercitii, multumesc! Dau funda si vot!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Flexii + tractiuni la bara cu palmele spre tine.

Faci asta 1 data pe saptamana, in ziua de biceps, 4 serii fiecare, cu o greutate a.i. sa nu poti peste 8 repetari ( poti peste, maresti ).

In rest, 4-5 fripturi pe zi ( doar nu vrei sa pui muschii doar cu exercitii ).

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu are importanta daca iei otrava aia inutile sau cate excertiti bagi nici greutatea, important e ce manci, intensitatea numarul lor, adica sa faci totul pe ture, eu unu asa fac
genoflectiuni pana numai pot cu 6 kg
flotari la fel
la bara la fel
la piept la fel
in a doua serie trec pe 8 kg in a treia pe 10 kg, ttotul e sa progresezi sa simti ca numai poti, greutatile mari nu te fac vandame sa stii, si alea mici sunt ok, repet numarul lor pana numai poti

| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista "ridicari de gantera", exista "flexii, extensii, fluturari".

Bicepsul se face cu flexii ( ciocan, normale, cu rotirea incheieturii ).

| Anonymus01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Salut!
De cat timp practici skandenberg?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymus01):

De 1 an jumate aproximativ.

| Eugeniusu explică (pentru Cosmin86):

Care din ele imi formeaza cel mai mult bicepsul?

| Anonymus01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cum te-ai apucat? te-a indrumat cineva sau te-ai apucat de placere?
dar pana sa te apuci erai bun la skan? iti dadeai prietenii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymus01):

M-am dus la un club de skandenberg, sa vad cum e.

Pai prima chestie pe care mi-au zis aia sa nu mai fac, este sa nu mai fac cu prietenii.

Sa fac doar pe mese speciale ( spre ex. unde ai pad de piele pe care sa misti cotul, etc. ).

Pe o masa normala, cum stii cat de mult sa misti cotul? ( spre exemplu ).

| Anonymus01 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca ai o masa de skan. speciala poti face si cu prietenii, dar sincer e o pierdere de timp. poate sa faci o data la misto sau sa te provoace ei ca altfel nu ai de ce sa faci. ce satisfactie ai ca dai pe cineva care nu e in domeniu?!
E ca si cum Simona Halep ar fi fericita ca ma bate pe mine la tenis sau Ronaldo se bucura ca mi-a dat gollaughing)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonymus01):

Da, exact. cu prietenii ( sau altii din sala spre ex. ) faci doar ca sa treaca timpul cand te plictisesti happy

| Eugeniusu explică (pentru Cosmin86):

Inainte sa te apuci de skandenberg erai bun? Ce antrenament faci pentru acest sport? Cum sa fiu mai bun la skandenberg? Cum sa-mi intaresc incheietura? ce muschi lucreaza cel mai mult cand faci skand'? Da-mi te rog frumos niste sfaturi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Eugeniusu):

Ai messenger?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Eugeniusu):

Flexii + tractiuni la bara cu palmele spre tine.

Faci asta 1 data pe saptamana, in ziua de biceps, 4 serii fiecare, cu o greutate a.i. sa nu poti peste 8 repetari ( poti peste, maresti ).

In rest, 4-5 fripturi pe zi ( doar nu vrei sa pui muschii doar cu exercitii ).

| ubox7007 a răspuns:

Daca nu mergi la sala sa folosesti greutati si mai mari, adica nu mai mari decat poti, dar nici sa nu fie degeaba, atunci cand faci intre 6-10 rep max, aia ii o greutate mare-ok pentru tine, dar de obicei o iei si mai in jos cu greutatea gen 60% din 1 rep max. Daca nu faci astea, e inutila aproape. P.S. ultima litera din numele tau se citeste "ya" in alfabetul chirilic, in caz ca nu stiai, dar ma indoiesc ca nu stiai.