| AlbertRock a întrebat:

Am 16 ani, 1, 66m şi fac exerciţii de culturism, "acasa", cum ar fi ridicări cu gantera biceps/triceps, abdomene (mai multe tipuri), genoflexiuni, tractiuni, etc...Nu fac exerciţii cu haltere. Îmi poate afecta creşterea în înălţime sau dezvoltarea oaselor? Şi ce ar trebui să consum pentru creşterea masei musculare?

17 răspunsuri:
| Trynda a răspuns:

Cum sa iti afecteze cresterea? Nu stiu de unde au venit miturile astea ca daca rupi "fiarele" nu mai cresti. Sportul te dezvolta psihic si fizic. Crezi ca o sa cresti invers daca ridici de haltere?hee hee. Nu te afecteaza cu nimic. Pentru masa musculara iti trebuie proteine. Le iei din aproape orice, surse importante ar fi: carnea(orice fel), orez, fasole, nuci, migdale, alune, oua, peste, leguminoase, fructe de mare, soia thinking Mai tot ce mananci tu. Pe langa astea ar fi bine sa mai bagi si altceva in afara de proteine. Pentru cresterea oaselor calciu, fosfor, vitamine B3, vitamina C. Totul e sa mananci sanatos, fara mancaruri pline de ulei ( eu imi fac carnea numai la grirll), fara fast food cum prea bine cred ca stii. Daca pe langa culturism bagi si baschet/alergat de cateva ori pe saptamana o sa vezi ca nu se intampla nimic cu inaltimea ta si mai si cresti. happy

| Marwell a răspuns:

Eu am facut niste exercitii care au avut rezultate foarte bune, am crescut peste 5 cm de la ele, uite le gasesti aici, are si in format video: http://wp.me/P3hgwB-23

| DeepTrance a răspuns:

Steroizi!

| dragosstaur a răspuns:

Pai in primul rand te ajuta cu masa musculara dar te impiedica sa se mai dezvolte bine oasele, in al doilea rand daca fumezi ati strica si mai mult cresterea dar daca faci bascket te poti inalta! Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru dragosstaur):

Esti doar un copil mic, nu? laughing)

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru dragosstaur):

De ce se opreste cresterea oaselor?

| dragosstaur a răspuns (pentru BracKMyhay95):

Pai tutunul dauneaza, iar masele musculare cand se fac foarte mari ( pentru inaltimea ta ) oasele se dezvolta mai greu fiind muschiul pe os

| dragosstaur a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu, nu sunt!

| Cosmin86 a răspuns (pentru dragosstaur):

Serios? Atunci cum poti :

- sa aberezi in halul in care ai aberat despre oase si muschi
- sa adaugi "Funda" dupa un raspuns

Doar copiii mici fac asa.

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru dragosstaur):

Chiar ca esti pe langa laughing

| xCrazyWolf a răspuns (pentru BracKMyhay95):

Da, este pe langa. Fa in continuare cu conditia sa nu ridici peste capwinking Si eu am 13 ani si fac din luna mai, si m-am mai inaltat. Baga multe proteine (lapte, branza, oua, carne ) ca de la aia iti creste musculatura, nu de la antrenamentwinking

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru xCrazyWolf):

Eu stiu ce si cum este treaba in sportul asta dar am pus intrebarea sa vad ce fel de raspuns prostesc va da!

| AlbertRock explică (pentru dragosstaur):

Nu fumez...

| MitzaTKD a răspuns:

Nu are cum sa iti opreasca cresterea... si de consumat nu stiu daca vrei protenine ia-ti proteine eu imi fac singur din un ou un pahar de lapte 2-3 lingurite de zahar si amestec la mixer tongue bfthappy

| Gabriel_AlexAndru_1997_W8NZ a răspuns:

Da iti poate afecta cresterea in inaltime si pentru a un corp frumos trebuie sa faci sport cum ar fi :alergari,flotari in serie, genoflexiuni si abdomene tot in serie, iar daca ai timp liber poti prcatica un sport:innotul, hndbalull, basketul sau fotbalul.Nu culturism si sa ridici greutati nici atat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabriel_AlexAndru_1997_W8NZ):

Esti pe langa si tu

| xCrazyWolf a răspuns (pentru Gabriel_AlexAndru_1997_W8NZ):

Daca esti total pe langa de ce vorbesti? Poate sa faca, atata timp cat nu ridica peste cap. Eu am tot 13 ani, si fac din luna mai si m-am mai inaltat de atuncihappy asa ca nu vorbiihappy