| Aoxkajcjw a întrebat:

Eu am scolioza dubla si sunt gras.Fac niste exercitii pentru piept in general flotari (acasa de pe o aplicatie)si nu fac prea multe flotari si nu am forta. Oare as putea face si pentru brate? Vreau sa am forta

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu te duci la sala?

| Aoxkajcjw explică (pentru Cosmin86):

Am probleme la spate si nu vreau sa merg la sala mi-e mai usor sa fac acasa

| Cosmin86 a răspuns:

Acasa nu prea o sa ai rezultate. Lucrezi mereu cu aceeasi greutate (corpul tau), pentru muschi trebuie sa maresti GREUATEA, nu numarul de repetari

| heracles a răspuns:

Si eu am scolioza, dar nu dubla, scolioza lombara, si am fost la baile felix si herculane, iar kinetoterapeutul mi-a spus ca nu este grava nu necesita operatie, am facut tratament si exercitii din gimnastica medicala si mi s-a ameliorat, faza nasoala care mi-a spus-o kineto-terapeutul este ca, scolioza nu se mai vindeca dar poate fi ameliorata, si mi-a spus ca nu mai am voie sa ridic greutati mai mari de 14 kg, e si de atunci fac exercitii cu propria greutate a corpului, flotari, tractiuni, abdomene, genuflexiuni, e.t.c. si pe langa astea mai intai fac exercitii din gimnastica mediacala, si dupa ce fac exercitiile de forta fac iarasi, gimnastica medicala, insa cel mai bine pentru tine este sa te duci la un kinetoterapeut, daca nu ai fost si cerei sfatul. sanatatrea este pe primul loc, dale-n colo de fiare.

| Aoxkajcjw explică (pentru heracles):

Eu merg la doctor la fizioterapie si imi da doar tratament mi-a dat niste exercitii(un pliant unde sunt exercitii pentru spate) si a zis ca ma ajuta dar nu le am prea facut mi se pare inutile o sa merg pe 18 luna asta si o sa vb cu el

| heracles a răspuns:

Sunt buna flotarile caci la flotari actioneza piept+umeri+triceps.
sau pori sa faci ramat din atarnat unde actioneza spatele
si la tractiuni chiar daca sunt pentru spate, participa si bicepsii, si sunt mai bune decat flexia cu gantera, pentru ca in timpul tractiunii se incordeaza(contracta)mai multe fibre musculare ale bicepsului, fata de exercitiul cu gantera(flexia antebratului pe brat)

| heracles a răspuns:

Pana la urma, urmei, e sanatatea ta, nu a mea. laughing))

| ioana995 a răspuns:

Mai bine te gandesti la cum o poti folosi. Cel mai indicat este sa fi sanatos cand mananci.