| ρίтιкa a întrebat:

Heii tpu....sunt grasa si vreau sa slabesc. am 14 ani, 1.61 inaltime si 54 de kg si vreau sa ajung la 48. ce diete imi recomandati ca sa slabesc rapid? (va rog diete incercate de voi sau care sa functioneze). si va rog fara chestii care costa bani gen du-te la sala sau mananca fructe de mare. Funda cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Important! Nu este cazul să ţii diete deoarece pot avea efecte nedorite. De exemplu dacă acum slăbeşti 10 kilograme şi începi să mănânci din nou, vei pune înapoi 15 kilograme. Nu trebuie să te înfometezi. Este bine să slăbeşti câte puţin dar sigur.

Să vorbim în primul rând de alimentaţie.
Trebuie să ai un stil de viaţă sănătos.
Încearcă să nu consumi grăsimi, prăjeli, dulciuri, pâine şi băuturi acidulate.
Mănâncă carne de pui fiartă sau la grătar, salată, iaurt degresat, Bake Rolls, multe fructe şi multe legume.
Dacă îţi este poftă de ceva dulce, nu mânca prăjituri şi ciocolată. Mănâncă iaurturi Jogobella deoarece sunt sărace în calorii, batoane Fitness, biscuiţi Belvita sau fructe.
Încearcă să nu iei mese la ore târzii.

Sportul are un rol important, de asemenea. Dacă ai posibilitate înscrie-te la sală la Aerobic sau la aparate.
Poţi alerga seara sau poţi face acasă abdomene, genoflexiuni, flotări, etc.
Caută pe Youtube filmuleţe cu exerciţii pentru anumite părţi ale corpului. Găseşti de orice fel.

Dacă totuşi doreşti neapărat să ţii o dietă, deşi NU îţi recomand acest lucru, îţi scriu aici una foarte, foarte eficientă.

5 zile - 5 kg, acesta este rezultatul, deci merită să te încumeţi la câteva sacrificii. Cu această dietă nu vei muri de foame doar ca trebuie să bei zilnic 3 L de apă sau ceaiuri din plante, neîndulcite! Starea ta de sănătate trebuie să fie foarte bună!

La MICUL DEJUN se consumă în fiecare zi: o felie de pepene roşu, 50 grame pâine prăjită, o cană de ceai sau cafea îndulcită cu zaharină.

ZIUA I
Prânz: 100 grame carne fiartă de vacă, 100 grame orez fiert cu sos de roşii şi o felie de pepene roşu.
Cină: 50 grame brânză de vaci, o felie de pâine prăjită şi orice cantitate de pepene roşu.

ZIUA II
Prânz: pâine prăjită, 50 grame piept de pui sau curcan fiert, o felie de pepene roşu.
Cină:100 grame peşte slab fiert sau la grătar, o felie de pâine prăjită şi una de pepene roşu.

ZIUA III
Prânz: 30 grame de spaghete cu sos de roşii şi brânză rasă şi pepene roşu după pofta inimii.
Cină: o salată mare de legume (roşii, castraveţi, ardei, ceapă, salată verde) şi o felie de pepene roşu.

ZIUA IV
Prânz: un castron de supă cremă de legume cu crutoane, 50 grame piept de pui fiert cu o felie de pâine prăjită şi o felie de pepene roşu.
Cină: doi cartofi natur cu permezan şi verdeaţă şi orice cantitate de pepene roşu.

ZIUA V
Prânz: 50 grame carne fiartă de vacă cu sote de ciuperci şi pepene roşu cât doreşti.
Cină: 50 grame brânză de vaci cu două felii de pâine prăjită şi orice cantitate de pepene roşu.

Mult succes!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta ta ta singura dieta permisa este efort mult si renuntare la dulciuri, paine, paste, sucuri si fastfood

| LivingLouder a răspuns:

La micul dejun se consumă în fiecare zi: o felie de pepene roşu, 50 grame pâine prăjită, o cană de ceai sau cafea îndulcită cu zaharină.

ZIUA I
Micul Dejun: o felie de pepene roşu, 50 grame pâine prăjită, o cană de ceai
Prânz: 100 grame carne fiartă de vacă, 100 grame orez fiert cu sos de roşii şi o felie de pepene roşu.
Cină: 50 grame brânză de vaci, o felie de pâine prăjită şi orice cantitate de pepene roşu.

ZIUA II
Micul Dejun: o felie de pepene roşu, 50 grame pâine prăjită, o cană de ceai
Prânz: pâine prăjită, 50 grame piept de pui sau curcan fiert, o felie de pepene roşu.
Cină:100 grame peşte slab fiert sau la grătar, o felie de pâine prăjită şi una de pepene roşu.

ZIUA III
Micul Dejun: o felie de pepene roşu, 50 grame pâine prăjită, o cană de ceai
Prânz: 30 grame de spaghete cu sos de roşii şi brânză rasă şi pepene roşu după pofta inimii.
Cină: o salată mare de legume (roşii, castraveţi, ardei, ceapă, salată verde) şi o felie de pepene roşu.

ZIUA IV
Micul Dejun: o felie de pepene roşu, 50 grame pâine prăjită, o cană de ceai
Prânz: un castron de supă cremă de legume cu crutoane, 50 grame piept de pui fiert cu o felie de pâine prăjită şi o felie de pepene roşu.
Cină: doi cartofi natur cu permezan şi verdeaţă şi orice cantitate de pepene roşu.

ZIUA V
Micul Dejun: o felie de pepene roşu, 50 grame pâine prăjită, o cană de ceai
Prânz: 50 grame carne fiartă de vacă cu sote de ciuperci şi pepene roşu cât doreşti.
Cină: 50 grame brânză de vaci cu două felii de pâine prăjită şi orice cantitate de pepene roşu.

| AndreeaRox a răspuns:

Nu inteleg de ce zici ca esti grasa. Greutatea ta este normala! Nu ai nevoie de o dieta (daca este prea drastica iti poate da peste cap organismul, in plus dupa ce renunti la ea vei lua foarte mult in greutate), e de ajuns sa renunti la cateva mofturi: mai putine dulciuri, evita painea alba, bauturile carbogazoase; nu sari peste micul dejun, mananca incet, bea multa apa si odihneste-te suficient! Nu uita de exercitii: alearga, sari coarda... Nu te grabi sa slabesti, cu cat slabesti mai repede cu atat vei lua in greutate mai usor. Ai rabdare si nu te cantari in fiecare zi! Bafta! :*

| micutzafinetze a răspuns:

Dupa ora sase nu mai manca si umple un borcan de doua sute de grame cu saliva pe zi si vei slabi cu siguranta

| ρίтιкa explică (pentru micutzafinetze):

Ce sa fac cu saliva? laughing)

| AndreeaRox a răspuns (pentru micutzafinetze):

Cu toti am auzit sugestia "Nu mai manca dupa ora 6 pm", aceasta ar fi corecta daca te pui la culcare la ora 10 pm.
Daca in schimb esti "pasare de noapte" happy si de obicei dormi dupa ora 12-1 am, ar fi o prostie sa nu mai mananci dupa ora 7 pm.
Regula e "Nu mai manca cu 3 ore inainte de culcare" deci daca te culci la ora 1 am, inseamna sa nu mai mananci dupa ora 10 pm.
Motivul pentru care nu e bine sa mananci tarziu este pentru ca mancarea nu se digera complet in timpul somnului, cauzand balonari, gaze si crampe stomacale. Totodata mancand tarziu fortezi organismul in timp ce dormi sa-si foloseasca energia pentru digestie.
O functie principala a somnului este de a ajuta corpul sa se recupereze dupa efortul de peste zi, deci vrei ca corpul tau sa fie cat se poate de relaxat pe timpul noptii ca astfel sa te trezesti relaxat si plin de energie.
Stim cu toti ca uneori o sa trisam.E ireal sa crezi ca te poti abtine de la a manca tarziu in fiecare noapte, iar daca tot e sa trisam atunci incearca sa o faci mancand ceva sanatos (fructe, legume...)

| micutzafinetze a răspuns (pentru ρίтιкa):

O arunki dar vei fi supusa unui stres continuu ca trebuie sa umpli pana se face seara si vei slabi fizic cu ajutorul pshicului

| Radamel a răspuns:

Medicul nutritionist stie mai bine decat noi! dar nu neaparat conteaza o dieta, ci sport, mult sport.

| maxcalin a răspuns:

La varsta ta nu esti grasa.

| Lvy123 a răspuns:

Nu esti grasa la varsta ta happy