| Andrey1818 a întrebat:

Http://www.megaproteine.ro/......tina-300g/

Ce parere aveti despre acest supliment cu creatina? este ok pentru luarea in masa musculara?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu, eu as lua un concentrat proteic, ai deja masa, n-ai nevoie de carbohidrati cum are serious mass.

Mai degraba :

http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-908g/

Sau cutie mare, sa poti lua 2 portii pe zi.

Creatina o lasi, aia poti lua. Si iei creatina cat faci masa, cand treci pe definire, nu mai iei creatina ( cel mult iei carnitina sau un arzator de grasimi ).

Dar perioada de masa, sa fie macar 1 an.

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Da, e o combinatie bune.

Si Optimum NUtrition e o firma de top in domeniu, toate produsele lor sunt bune.

| Andrey1818 explică (pentru Cosmin86):

Da am observat si eu, si are un pret foarte bun!
La 183 si 75 de kg e ok nu sa iau?
Dupa o perioda, daca iei creatina trebuie sa faci pauza sau cum i? ai putea sa imi explici bineinteles daca stii?

| Andrey1818 explică (pentru Cosmin86):

Aha ok am inteles atunci, deci iau Whey Gold cu Creatina cat timp fac masa, dupa ce trec pe definire iau tot Whey Gold nu? si las creatina.Thanks

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andrey1818):

Da. Diferenta intre masa si definire e arderea grasimii. Ca sa te definesti, trebuie sa arzi grasimea care acopera muschii, asta se face prin alimentatie si eventual suplimente pentru slabit.

Exercitiile raman la fel, eventual faci mai mult cardio in perioada de definire.

Nu le poti face pe ambele, deoarece nu ai cum sa pui muschi si sa slabesti in acelasi timp.

Mai detaliat vezi aici :
http://www.cristianmargarit.ro/2011/02/antrenament/masa-vs-definire

| Andrey1818 explică (pentru Cosmin86):

Ok am citit articolul foarte interesant, eu am aproximativ un an de sala si nu am pus cine stie cata masa si as vrea sa fac inca un an numa masa si dupa sa ma bag pe defnire.
Pana acum nu am luat nici un supliment dar de acum, vreau sa ma apuc sa iau pentru ca nu pot avea o alimentatie echilibrata si bogata, dar totusi am in jur de 4-5 mese pe zi, dar depinde de la zi la zi.

| Andrey1818 explică (pentru Cosmin86):

Si in legatura cu suplimentele daca iau Whey Gold cu creatina pentru a pune masa musculara i ok nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andrey1818):

Da. Daca mai ai si 4-5 mese pe zi pe langa, cum ai zis, e perfect.

Creatina cu 30 de minute inainte de antrenament si whey gold imediat dupa antrenament.

| Andrey1818 explică (pentru Cosmin86):

Mersi mult pentru sfaturi mi-ai fost de foarte mare ajutor, poate o sa revin dupa ce trec pe definire daca mai vrei si poti sa ma ajuti cu niste sfaturi, inca odata iti multumesc si iti urez un an nou fericit sanatate si tot ce iti doresti.La multi ani!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andrey1818):

Nu, eu as lua un concentrat proteic, ai deja masa, n-ai nevoie de carbohidrati cum are serious mass.

Mai degraba :

http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-908g/

Sau cutie mare, sa poti lua 2 portii pe zi.

Creatina o lasi, aia poti lua. Si iei creatina cat faci masa, cand treci pe definire, nu mai iei creatina ( cel mult iei carnitina sau un arzator de grasimi ).

Dar perioada de masa, sa fie macar 1 an.

| para001 a răspuns:

Da e bun

| Marius1985 a răspuns:

Este ok, dar mai degraba ti-as recomanda asta: http://track.metadrol.ro/product/Metadrol/?pid=120&uid=1419

| Cosmin86 a răspuns (pentru Marius1985):

Mi se pare cam dubios produsul ala, nu am gasit niciun review pe site-urile oficiale de culturism despre el.

Cine naiba il foloseste?