| anonim_4396 a întrebat:

Implinesc 17 ani pe 7 decembrie si am 1.77, 5. mai pot creste pana la 1.82-1.83 daca mai am 2 ani de crestere plini? funda!

9 răspunsuri:
| Rührselig a răspuns:

Pâi procesul de creştere se stopează definitiv pe la 25 de ani.
Dacă faci baschet sau alte sporturi, vei mai creşte cel puţin 2-3 centimetri.

| AlexSalutir a răspuns (pentru Rührselig):

Du-te ma de aici cu baschetu tau cu tot, daca nu sti atunci nu mai raspunde aiurea...

| Rührselig a răspuns (pentru AlexSalutir):

Cumva ne-a dat diagrama cu adnul său şi genetica sa sau ne-a dat graficul crşeterii sale din ultimii 17 ani ca să prezicem cât o să crească? Contează ce glandă tiroidă a moştenit şi câţi hormoni secretă în organism. Nu avem noi de unde să ştim să ghicim. Şi baschetul chiar te ajută, nu mult, dar ajută, am dat un exemplu, nu trebuie să-mi sari în cap de parcă ai fi bachetofob"...

| AlexSalutir a răspuns (pentru Rührselig):

Omul are nevoie de ajutor, de un sfat care da roade, nu raspunsuri cum i-ati dat dvs, daca as fi sa fac cum ati spune, nu as rezolva nimic.

| Rührselig a răspuns (pentru AlexSalutir):

Nu faci stretching la baschet să-nţeleg sau la orice alt sport? E acelaşi lucru omule. Ş aceste lucruri nu ajută mult ca să ştii. Depinde şi de cât efort ar pompa, dar mai mult de 0.5-1cm nu poţi scoate din aşa ceva.

| AlexSalutir a răspuns (pentru Rührselig):

Normal ca faci stretch dar nu auzi ca baiatu vrea sa creasca pana la 1.82/1.83? cea ce nu se va intampla daca va face baschet, kick box pui meii, daca te uiti la pagina care am incarcat-o ai sa vezi ca cel care a facut-o spune: "am crescut in jur de 5 cm in cateva luni, si ca sa stiti am varsta de 20 ani " oricum dupa cum se vede tu esti expertul aici, dar sa ii lasam pe cei cu experienta sa asi spuna parerile, da chiar ai rog! si atunci o sa vedem care are mai multa dreptate.

| ioneldan a răspuns (pentru Rührselig):

Adica o sa mai cresc 1 cm anul asta? e aberatie ce zici tu eu deja am crescut juma de cm. eu m-am uitat pe fisa mea medicala din scola generala si de la 14 ani am crescut cate 3-4 cm/an

| Rührselig a răspuns (pentru ioneldan):

Da, creşte şi tot creşte până la un anumit punct, când creşterea descreşte progresiv.

| AlexSalutir a răspuns:

Ai sa mai cresti dar depinde de tine, daca fumezi nu mai cresti logic, daca vrei sa cresti trebuie sa faci exercitii de intindere (stretching) ca sa poti sa te mai inalti mai repede, uite aici, asta te va ajuta atata timp cat ai rabdare si respecti programul zi de zi http://fit4sport.wordpress.com/cum-sa-cresti/exercitii-crestere/