| Pacquiao a întrebat:

La ce ajuta exercitiile cu greutati mari si la ce ajuta exercitiile cu greutati mici? happy
Care este diferenta? happy
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Madalin01 a răspuns:

Exercitiile cu greutati mari iti vor "rupe" fibra muschiului lucrat si acesta se va reface mai mare si mai puternic, dar pentru a-ti mari masa musculara nu trebuie sa te epuizezi total cu greutati mari si in acest fel sa faci exercitiile incorect si nu te vor duce nicaieri ba mai mult probabil sa te alegi cu accidentari, Cel mai important e sa faci exercitiile cu forma corecta si sa iti incordezi muschiu, de ex biceps ca tot e partea preferata a majoritatea baietilor cand ridici greutatea si ajungi in topul miscarii trebuie sa incordezi bicepsul pentru putin timp apoi sa iti lasi bratul jos de tot si apoi iar. Sper ca te-am ajutat. oh si se spune ca greutatile mari cu repetari putine sunt pentru masa musculara, nu neaparat poti creste in masa si cu 15 repetari, tine de tine sa descoperi ce merge pentru tine. Succes!

2 răspunsuri:
| xZeRo a răspuns:

Masa musculara inseamna antrenament cu greutati mari. Pentru a-i controla coborarea, ceea ce ajuta la epuizarea finala a muschiului. Iti recomand sa-ti alegi greutatile potrivite, cu greutati mici, riscul de accidentare este mult mai mic dar depinde de tine.

| xZeRo a răspuns:

Cu greutatile mai mici poti efectua mai multe repetari.