| matrix100 a întrebat:

Care este diferenta la culturism intre a face multe serii cu greutati mici si a face putine serii cu greutati mari? Multumesc si funda

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu daca este stiintific ceea ce iti voi spune dar dintre toti practicantii de culturism fie ei profesionisti sau amatori toti iti vor spune ca seriile multe cu greutati mici duc in primul rand la definire musculara, iar repetarile putine cu greutati mari duc in primul rand la forta si masa musculara.
Eu consider ca nu este un adevar 100%, pentru ca nu putem defini exact ce inseaman greutate mare sau mica, ce este putin pentru mine poate fi mult pentru o alta persoana si invers.
Cel mai ok ar fi sa se lucreze cu greutati medii, asta pentru ca greutatile mari duc in timp la distrugeri articulare indiferent de executarea corecta a exercitiilor sau incalzire.
Greutatile mari sunt mai mult pentru propriul ego parerea mea.

| RAY a răspuns:

Practic din studile facute pe subiecti umani sau pe soareci de loborator stim ca exista mai multe feluri de fibre musculare, se pare ca unele se dezvolta mai bine cand subiecti fac anumite excertiti, de asta trebuie facute ambele

ce fibre musculare sunt utilizate sa vedem

uite un video https://www.youtube.com/watch?v=cuIlP5uII6A
Dacă doriți să obțineți musculare cât mai repede posibil, aveți nevoie - așa cum a pus o dată domnul Olympia Ronnie Coleman - de a ridica greutăți grele. De fapt, în ciuda convingerii pe scară largă conform căreia mușchii cresc numai după ridicarea greutății, puteți și veți construi mușchii la fel de eficient folosind greutăți mai ușoare și repetări mai multe

in concluzie forta consider ca este data cand ridici greutati mari iar rezisdenta este data de repetari multe cu greutati mici, nu uita ca vorbim de anumite fibre musculare, nu uita de genetica, nu e asa usor

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Am cautat mai adanc conteaza foarte mult tensiunea negativa, adica ridici rapid dar apoi incet lasi in jos, asta produce o tensiune care stimuleaza cresterea masei musculare
https://www.youtube.com/watch?v=mllTYQGh-Ac
https://builtwithscience.com/slow-reps-vs-fast-reps/
Well a recent 2016 meta-analysis by Schoenfeld and colleagues provides some insight. They found that based on all of the studies currently published on lifting tempo (which to be honest is quite limited) a lifting tempo between 2 to 6 seconds per rep seems to maximize growth.
They also found that tempos closer to 2 seconds are slightly more favourable than 6 seconds. Anything slower than 6 seconds (and especially past 10 seconds) seems to be suboptimal in terms of muscle growth.

https://www.youtube.com/watch?v=__7abSf4D7Q