| Eduard44 a întrebat:

Practic bodybuilding de 2 ani, dar nu am luat niciodata suplimente din magazine, am baut doar oua, am reusit sa pun 16 kg de muschi pe mine dar acum vreau sa fac schimbarea si sa ma pregatesc pentru un concurs, de aceea urmeaza sa iau Proteina-Carbo creatina, vitamine, aminoacizii Bcaa si Glutamina, credeti ca se va vedea o schimbare intr-o luna de consumat aceste suplimente si urmat un antrenament intensiv? Multumesc happy

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ii spui tu lu' mutu de 16 kg de muschi in 2 ani.

nu de alta, dar la medicina sportiva inveti ca natural corpul tau doar din alimentatia perfecta + genetic bomba si abia pui cam 12 kg MAXIM in 2 ani. la modul in primul an pui cam 7-9 kg si in anul 2 sub jumatate. ca atat poate anatomia umana. asta cu antrenamente perfecte, alimentatie perfecta, somn perfect.

pe scurt: tu undeva mananci rahat. ori nu sunt 16 kg de muschi, ori nu sunt 2 ani, ori ai luat suplimente, ori ai luat steroizi (la cat esti de paralel, asta o exclud), ori tu chiar ai avut toate conditiile PERFECTE sa pui atat. ceea ce se intampla cam la 1% din culturisti (geneticul perfect pentru asa ceva e foarte greu de gasit).

acum nu stiu ce ai invatat tu la scoala sau la sala in 2 ani, dar aminoacizi si BCAA sunt cam una si acelasi lucru. ca bcaa = branch chained amino acids.

daca vrei sa participi la concursuri de ce nu apelezi la un sponsor? pe cont propriu ai cam la fel de multe sanse sa arzi bani pe suplimente cam cum am eu sa ard benzina mergand in jurul curtii cu masina. adica o treaba faci, dar nu ce vrei tu.

p.s. nici cu nici fara suplimente 1 luna = nimic. daca vrei ceva in 1 luna = steroizi.

p.p.s daca ai toate alea mentionate de mine mai sus perfecte, poate, doar poate, cu suplimente sa ai un bonus de 10%.

| Cosmin86 a răspuns:

16 kg de muschi in 2 ani?

Esti doar un COPIL MIC, care bea si el oua ca asa a vazut la Rocky, nu?

| Ioscaa1 a răspuns:

Practici bodybuilding, sau fitness? pentru ca daca ai practica bodybuilding, nu cred ca ai fi intrebat aici asa ceva, si cred ca ar fi trebuit sa se ocupe cineva de tine+ne intrebi pe noi ce rezultate vei avea.Doar mi-am spus parerea.

| adv a răspuns:

Se vor observa rezultate dupa o luna doar daca stii cum sa te alimentezi si in ce cantitate[cand, cum, cat] sa iei respectivele suplimente. Cred ca ai vrut sa spui fitness, daca faci bodybuilding ar trebui sa ai un antrenor si mai ales un doctor nutritionist.