| JusTPauL a întrebat:

Buna prieteni!
Am si eu o nelamurile legata de crescutul in masa musculara.
Acum aproximativ 5 saptamani am facut pauza 8 zile si am crescut surprinzator de mult fara sa iau suplimente. Iar de 5 saptamani de cand m-am reapucat de treaba n-am mai crescut deloc. Poate doar ceva definire.
Mentionez ca alimentatia e buna, suplimentele si ele, zilnic gainer, proteina, creatina, vitamine, uneori anabolizant si bcaa si glutamina.
Cu odihna nu stau asa bine, in jur de 6-7 ore pe noapte. Nu pot sa adorm decat dupa ora 1.
Iar antrenamentul e si el odata la 2 zile. Acum l-am schimbat destul de mult pentru ca n-am mai crescut si am vrut sa schimb ceva.
Care sa fie problema de stagnez de mai bine de o luna de zile?

2 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Posibil sa fi intrat in supraantrenament. Apare in momentul in care volumul sau intensitatea antrenamentului tau iti depasesc capacitatea de recuperare. Asta se va materializa ulterior prin stoparea progresului si atingerea perioadei de stagnare. Uite iti recomand sa incerci ceva, lucreaza pentru o vreme o grupa la doua saptamani, nu in fiecare saptamana.Adica sa spunem spre exemplu saptamana asta faci doar piept,biceps,trapez,triceps iar saptamana urmatoare in aceleasi zile faci spate,picioare,antebrat, umeri. Apoi urmatoare saptamana faci iar piept, biceps, trapez, triceps. Posibil cu o pauza mai mare sa ai rezultate considerabil mai bune.Ia-l ca pe un experiment in scopul stiintei moderne laughing

| JusTPauL explică (pentru siriusblack98):

La supra-antrenament ma gandram si eu.
De aceea saptamana asta o sa stau relax sa vad ce se intampla.