| deamoncomand a întrebat:

Am si eu o intrebare! vara asta vreau sa slabesc am 1m60cm si am aproape 69 kg Nu e bine Vreau sa slabesc si sa fac forta cu slabitu am rezolvat fac jogging si abdomene(dimineata) dar pentru forta mai ales la skandenberg spuneti-mi si mie care sunt cei mai importanti muschi si cum sa ii lucrez adica cu flexorul lucrez antebratul(daca mai stiti mai spuneti) pentru biceps si alea alea (instrumente) si pentru a da burta jos adica grasimea alte exerciti sau daca nu chiar aparate dau funda!

7 răspunsuri:
| Adrick a răspuns:

Daca esti baiat du-te la sala de forta! dar depinde citi ani ai! daca ai 16-17 e timpul sai incepi

| paynehunter a răspuns:

Pentru skandemberg te invat eubig grin.In primul rand ai nevoie de cel putin o gantera, daca se poate reglabila. Pentru a-ti mari forta, e destul de mult lucru.Incepe cu niste flotari,ca sa iti pregatesti corpul pentru gantere, adica fa o saptamana flotari, din 2 in 2 zile:luni, miercuri, vineri.Fa 5 serii a cate poti tu de multe flotari. Apoi saptamana viitoare antreneazati bratele, cu gantere.Incearka sa ridici gretatea cea mai mare pe care o poti ridica,dar ai grija sa o ridici cum trebuie,cauta pe net ca o sa gasesti cum se executa corect exercitiile.Fa asa cum iti zic,luni- biceps,marti-antebratz(poti folosi flexorul daca vrei,dar e mai bine cu gantera), miercuri-triceps, joi-umeri+trapez si vineri-piept+spate.Incearca sa faci o incalzire inainte,dar nu stretching,incalzire, adica ridici mai intai o greutate foarte mica sa iti incalzesti bine muschiul, dupa aceea treci la treaba.Pentru fiecare grupa musculara, incepe cu o greutate mica, cu care faci 20 repetari, dupa care treci la o greutate mai mare, cu care reusesti 10 repetari, iar in final greutatea maxima cu care poti tu, intre 2-3 repetari. Daca nu ai inteles, iti dai eu exemplu:deci bicepsul, incep cu 5 kg, fac 2 seturi de cate 30 repetari,pentru fiecare mana, apoi cu 7, 5kg 20 repetari, apoi cu 10 kg 10 repetari si in final 15 kg pentru 3 repetari. Dupa aia o iau exact invers, pana ajung din nou la 5kg.Acelasi antrenament si pentru ceilalti muschi.intr-o luna se vor vedea rezultate, daca nu in muschi, in forta sigur.Eu am 1.77m si 65 kg, 15 ani,deci sunt slabutz, dar nu m-a dat nimeni la skandemberg pana acum, doar tatabig grin.Iti sugerez sa mananci cateva cubulete de ciocolata dupa antrenament, iar dimineata si seara, cat mai multe alimente cu proteine.BAFTA

| Cosmin86 a răspuns (pentru paynehunter):

Schimba-ti antrenamentul

| paynehunter a răspuns (pentru Cosmin86):

Cu mine vb? Mi l-am schimbat de 15 mii de orilaughingam 17 ani acu.E vechi comentariul.

| TeodoraMaria98 a răspuns:

Pai poti incerca sa te apuci de un sport sau ca sa nu dai bani poti face aerobic:
http://www.youtube.com/watch?v=Sz1cV5StGU8
http://www.youtube.com/watch?v=EkzscyvXiwY&feature=related
Mul succes si sa stii e foarte folositor!:*
Fudnaa?

| BlackScribble a răspuns:

Eu cred ca daca esti baiat e foarte bine cat ai la greutatehappy

| deamoncomand explică:

Am 14 ani la sala nu prea am ce sa fac (am fost anul trecut) e ceva dar vreau sport de casa fara sala un coleg de al meu are vitamai muschii si nu a mers la sala iar paynehunter daca imi spui si aparate cu care sa imi antrenez bicepsi si astea in afara de gantere iti dau funda