| Paganel2022 a întrebat:

Salut! Am 14 ani sunt din Vacau si stau la sat. Nu am posibilitatea de a merge momentan la un club de fotbal dar anul viitor cand voi merge la liceu (la oras) ma voi duce la un club.
Mai am vreo sansa sa ajung jucator profesionist sau doar amator?
Joc la echipa scolii de 5 6 ani. (daca are vreo importanta)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti talentat si dispus la efort atunci poti ajunge jucator profesionist.

| Ilovedinero a răspuns:

Da, poti ajunge jucator profesionist, majoritatea jucatorilor care nu au crescut la un club au fost luati la 14-17 ani.

| TpuUser111888333 a răspuns:

Nu este nicio problema, 14 ani este total acceptabil.
Am jucat la o echipa de juniori in Maramures si aveam ca antrenor un fost jucator destul de experimentat, care a jucat la echipe destul de mari; mereu ne spunea ca daca la 18 ani nu reusim sa ajungem niciunde in fotbal (echipe liga 3 macar) si nu avem nicio directie, slabe sanse sa mai ajungi undeva. Si chiar ii dau dreptate.
Chiar cred ca ai timp pana pe la 18 ani (chiar pana sa termini liceul) sa te faci remarcat, dar de acolo daca vezi clar ca nu ai nicio sansa, zic sa schimbi directia, si sa iti cauti altceva de facut.
Eu unul pot sa zic ca jucam destul de bine, timp de 4-5 ani, dar undeva pe la 16-17 ani s-au adunat mai multe probleme: absente la scoala, invatam slab (fapt pentru care eram destul de certat de catre parinti), am avut si anumite probleme de sanatate, plus ca nu ma mai intelegam asa de bine cu colegii de la echipa (eram putin mai ''moale'' si uneori isi bateau unii joc de mine, ceea ce ma facea sa nu mai vreau sa continui).
Acum am 28 de ani si daca as putea da timpul inapoi, as face pe dracu in patru sa ajung fotbalist. Nu e tocmai placut sa vezi cat trebuie sa lucrezi in Romania pe niste salarii de nimic.
Ca fotbalist, chiar daca nu o sa ajungi Hagi, macar sti ca faci ce iti place si duci un stil de viata sanatos, arati bine, etc.
Daca chiar vrei sa ajungi profesionist, o poti face, ideea e sa vrei.
Sfaturi ce iti pot da:
- cel mai important, antreneaza-te mult cu mingea! fa exercitii cu mingea, exerseaza suturi, pase, centrari, driblinguri (depinde pe ce post joci / de ce exercitii ai nevoie mai mare).
- fa cat de multe exercitii fizice poti; un corp ''dur'' iti ofera un mare avantaj in fotbal.
- nu fi descurajat de catre colegii de echipa; mereu o sa se gaseasca cate unul sa comenteze cate ceva, nu ai ce face, e un joc colectiv si trebuie sa intelegi ca nu toti pot fi multumiti de actiunile tale. Nu pune la suflet, mergi mai departe.
- nu te baga in anturaje cu alcool, tigari, droguri. E cea mai sigura solutie sa ajungi un nimeni!
- incearca sa combini liceul cu fotbalul in asa fel incat sa nu ajungi sa ai probleme cu parintii/profesorii. Daca o sa ajungi sa ai probleme mari la scoala ii foarte posibil sa iti afecteze viata cu fotbalul.
- mergi la antrenamente si fii serios. Foarte greu sa ajungi undeva daca nu esti serios si pus pe treaba.

Dupa cum am zis, in locul tau eu as trage tare pana la 18 ani, nu ai nimic de pierdut, numai de castigat!

| Visereale a răspuns (pentru TpuUser111888333):

Crezi ca cu un cantonament bun si cu un început mai moale gen liga 4, nu poți ajunge fotbalist profesionist si la 28 ani, gen macar câțiva ani? Dacă ai fizic corespunzător de sigur.