| kingofmetin1 a întrebat:

Am 16 ani si 1, 70 inaltime si as dori sa ma apuc de sala, dar as vrea sa stiu ce exercitii trebuie sa nu fac ca sa nu imi opreasca crestere ( sa nu imi puna presiune pe coloana)!

Răspuns Câştigător
| CulturismsiFitness a răspuns:

Este un mit ceea ce spui tu. Cresterea depinde foarte mult de genetic. Sunt si anumite exceptii dar aici intra cei care ridica greutati foarte mari. Eu de exemplu m-am apucat de sala cand am avut 180cm si acum am 190cm. Deci este mai mult de genetic si alimentatie ce spui tu. Nu trebuie sa te stresezi din cauz asta.
Iti recomand sa intri pe youtube si sa cauti canalul Totul despre steroizi. Acolo un culturist profesionist ofera explicatii despre tot ce vrei sa stii in cel mai mic detaliu. Si are si antrenamente foarte smechere.

2 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

Fa doar exercitiile de baza, picioare, piept, abdomen, brat, tricep, biceps, piept!winking

| Okkultist a răspuns:

Deci in primul rand sa o luam cu inceputul.
Sa pui muschi ai nevoie de:

a) 1.5/1.7g PROTEINA / KG, eu calculez 1.5, restul le obtii din,, garnituri,,. Sursele de proteina sunt carnea, laptele, ouale etc.

b) Ai nevoie de KCAL, exces de KCAL, deci 36g /kg. Sa zicem ca ai 68 de kg * 36 = 2500 g /zi

c) Somn, trebuie sa dormi minim 7-8 ore.

d) Muschiul NU creste in sala, tu dai stimulul in sala, cresti in perioada de odihna.

e) Alte informatii, iti trebuie micronutrieniti vitamine etc, macro. proteine etc.

Poti lua suplimente proteice, personal am laut primele 6 luni, imi vine sa vomit, deci am renuntat, dar am proteine din mancare zilnic...

Surse de carbohidrati si Kcal: Paste, orez, cartofi (mai putine kcal) ..etc.
Ca si sursa de proteina recomand somonul este excelent!

Cu aceste chiestii cresti sigur.

1.70 este ok, eu zic sa tragi tare, nu ai de pierdut, cati mosi ai vazut tu inalti?

Sa-ti raspund, orice exercitii ce pun PRESIUNE EXCESIVA pe coloana, gen: genoflexiuni cu haltera. miscarile compuse, sunt cele mai eficiente pentru. muschi oricum. In locul geno. cu haltera poti face presa.
Oricum daca dezvolti muschii osatura nu se va dezvolta in masura propusa genetic, eu sincer nu-mi doresc sa fiu prea inalt.
Oricum, sper ca te-am ajutat!
Iti poti lua un instructor, vb cu el in particular la sala platesti 50 lei de obicei /ora, eu ii dau 25 in particular si ii intra lui in buzunar, zic ca este mai bine.
3 zile /sapt pentru tine sunt ok, full body etc. nu te apuca sa faci o grupa mare si una mica gen piept si biceps, spate si triceps... te vei supra solicita, sau poti sa faci dar putin ai grija de tine pa pa!