Întrebare recomandată | INeeDYoubby a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Practic culturismul de citiva ani(eu am 17 ani), si in ultimul timp nu prea vad rezultate. Greutatile sunt medii, iar programul de antrenament:
luni- pieptul( 4 ex, 4 serii fiecare)
marti-spatele(4ex, 3-4 serii fiecare)
miercuri- umerii(4ex, 4serii fiecare)
joi-piciorele(3ex, 4serii fiecare)
vinery- bratele(biceps-3ex,4serii fiecare...triceps-4ex,4serii fiecare)
De trei ori pe samptamina fac jogging si abdomenul!

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Problema e greutatile medi,sau obisnuit si ei cu acelasi greutati in loc sa faci intens ceva tu tot acelasi faci,dupa antrenament trebuie sa simnti muschi,unde nu e febra musculara nu e sport clar fa cat mai mult,manca sanatos muschi au nevoie de mancare sanatoasa si ei.fa cardio au nevoie de oxigen muschi,de proteine,glucoza, vitamine, renunta la mancarea nesanatoasa, uitate la documentarul toxic e romanesc sa vezi cat de proasta e mancarea din ziua de azi cat de toxica, daca bagi otrava in tine nu te astepta la rezultate sanatoase, si eu am avut febra cu cardio dar am dublat mereu intensitatea si minutele si uite asa incetul cu incetul fac 2 ore de cardio si ce am doar 3 saptamani de Shaun T - Insanity workout

| Cosmin86 a răspuns:

La picioare faci 12 serii si la biceps tot 12 serii...

ala e program?

| INeeDYoubby explică (pentru Cosmin86):

Ajuta-ma tu atunci!

| Cosmin86 a răspuns (pentru INeeDYoubby):

Pai hai sa imbunatatim ce ai deja.

zi-mi la 3 grupe : spate, picioare, bicpesi. Ce exercitii faci concret si cate serii

| boyboyplayboy99 a răspuns:

Incearca sa schimbi exercitiile, nu fa mereu aceleasi ex. la biceps de exemplu si mai schimba si zilele, adica muta pieptul miercuri, spatele joi si alte astfel de schimbari happy

| Galatan_Andrei_Ilie_1996 a răspuns:

Incearca sa faci mai multe serii pentru a creste masa musculara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Galatan_Andrei_Ilie_1996):

Serios? mai multe serii = progrese MAI PROASTE

in sportul asta, mai mult = mai prost

esti doar un copil mic, nu?

| andrei687 a răspuns:

Ar fi bine sa mananci si echilibrat

| Ionel997 a răspuns:

Salut )Sunt si eu aproaape un culturist ma ocup cu wheitliftingul si cu streetworkout-ul.Problema consta in ceia ca tu nu te antrenezi corect sa-ti explic cum lucreaza procesul de crestere a muschilor.1)tu cind ridici greutati tesuturile musculare din care e compus muschiul fac crapaturi aceste crapaturi se restabilesc devenind mai trainice si mai puternice, restabilirea lor necesita 24/48 de ore.De nu te vei odihni in aceste24/ 48 de ore poti sa te antrenezi zi la zi dar mushii se vor face tari si nu vor creste deloc.Deci eu iti propun sa ai 4 zile pa saptamana in care sa te ocupi.Dar incearca sa antrenezi fiecare muschi in acea zi cind te antrenezi pina la o obosire totala.Astfel muschii vor creste din ce in ce mai mari, dar nu uita ca muschii au nevoie de proteine pentru a creste de aceia incearca sa te alimentezi cu oua si brinzeturi si cu carne din pplin))Succese

| Takenodaysoff a răspuns:

Incearca sa mai schimbi programul, pentru muschi devine o obisnuinta, la fiecare 2-3 luni schimba programul... De asemenea, e bine sa incepi sa te axezi pe "compound movements ", mai exact impins piept culcat, indreptari ( deadlift ), genoflexiuni. Incearca si sa maresti greutatile si sa scazi numarul de repetari. De asemenea, altimentatia este foarte importanta. Sper ca te-am ajutat, si poate ma rasplatesti cu o funda. Succes!