| dumbass_7741 a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu proteinele...sa iau si in zi de pauza adica in care nu fac antrenament sau nu? Dau funtita!

Răspuns Câştigător
| LMV01 a răspuns:

Daca lucrezi pentru masa musculara poti sa ei si in zilele de pauza... ce proteine ei?

9 răspunsuri:
| JokerV a răspuns:

Auzi da tu de unde iti cumperi proteinele

| dumbass_7741 explică (pentru JokerV):

De la magazinlaughing lol ce intrebare

| cacababa a răspuns:

Ia
si in pauza

| dumbass_7741 explică:

XXL PRO am facut cv treaba intr-o saptamana cu ele is mult mai umflat ca la inceput...

| Dkgray a răspuns (pentru dumbass_7741):

laughing Intr-o saptamana nu pui masa musculara. Esti umflat de la retentia de apa si probabil tesut adipos. Produsul este un weigh-gainer nu ''proteine''.

| dumbass_7741 explică (pentru Dkgray):

Stiu, nu am zis ca e masa musculara...citeste cu atentie inainte sa scrii si nu este tesut adipos deoarete nu am asa ceva, este de la creatina fiind ca a retinut apa...

| Cosmin86 a răspuns (pentru dumbass_7741):

XXL PRO e un gainer, nu "proteine"

| dumbass_7741 explică (pentru Cosmin86):

Conteaza?

| Cosmin86 a răspuns (pentru dumbass_7741):

Da, de la gainer pui si grasime din cauza concentratiei mare de carbohidrati ( DUBLU fata de proteine ). Gainer iei doar cand esti foarte slab, gen piele si os.
Si nu esti umflat de la masa musculara, ci de la apa, XXL Pro are si creatina care retine apa in muschi, nu ai pus masa musculara asa repede.

DIferenta :

gainer : 30 % proteine, 60 % carbohidrati, 10 % altele ( creatina, etc.)
concentrat proteic : 80 % proteine, 10 % carbohidrati, 10 % altele

Cam aia e diferenta intre ele, si conteaza ENORM, nu poti sa iei produse haotic, iei in functie de ce-ti trebuie. Eu spre ex. nu am luat niciodata gainer ( alea de la categoria "masa musculara", majoritatea UITA ca si celelalte cateogorii sunt TOT pentru masa musculara ) si am 93 de kg de muschi cu un strat foarte mic de grasime. Asa ca nah, conteaza, eu am folosit doar concentrate proteice + glutamina.