| Ionut_Novacasa_1987 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.
Ce sa iau daca sunt la inceput, mai exact cateva zile de sala.Ce creatina sa iau? cate patile de creatina? ce proteine? ce exercitii?
etc...

multumesc pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| BracKMyhay95 a răspuns:

Salut. La inceput trebuie sa iti pui la punct alimentatia, trebuie sa ai 2/2, 5g de proteina pe kg fie ca vine din suplimente fie din mancare (carne, oua, lactate, branza, soia...) degeaba iei suplimente daca nu ai pusa la punct alimentatia.
In al-2lea rand trebuie sa ai cel putin 8ore de somn, pentru ca muschii cresc cand te odihnesti nu cand lucrezi, atunci doar ii stimulezi.
Poti sa iti construiesti un program de 3-5 zile incluzand toate grupele musculare.
Poti lua creatina, proteina. de la firmele de top( Dymatize, ON, BSN, GaspariN...)
Daca vrei sa iei creatina iei cam 5g creatina/zi cu 1, 5h inainte de antrenament si sa mai iei Dextroza pentru o mai buna absorbite a creatinei in sange.
Exercitii cele de baza+izolare
http://www.culturism.ro/forum/antrenament-culturism

4 răspunsuri:
| marcantonion a răspuns:

Eu zic sa nu iei proteine multe un pe zi ajunge, iar despre exerciti flotari si abdomene multe, iar daca ai gantere sau haltere si mai bine si sa faci in fiecare zi o jumate de ora sau o ora depide cum o sa te obisnuiesti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru marcantonion):

Tu nu citesti ca face sala?

DE CE NAIBA sa mai piarda timpul cu flotari si abdomene?

P.S. : multe = rezistenta, NU muschi, 100 de flotari = REZISTENTA MARE, NU forta.

FORTA = 5-6 flotari cu o greutate mare in spate, MAXIM 6 flotari, poti mai multe, maresti greutatea.

| marcantonion a răspuns (pentru Cosmin86):

El face sala dar tebuie si casa sa se pastreze in forma intelegi daca nu faci sala nai de unde sa stii

| Cosmin86 a răspuns (pentru marcantonion):

Fac sala de ani de zile. Nu am mai facut flotari de peste 3 ani si nu am nicio problema.

Te mentii in forma facand sala, in zilele de pauza odihna COMPLETA, flotarile nu fac decat sa-ti afecteze cresterea ( muschii cresc in perioada de odihna, asa ca trebuiesc lasati in pace atunci, fara exercitii ).