| Mihai19981 a întrebat:

fac sala cam de 1-2 luni si sport de performanta(polo) si de cand am inceput sa fac sala iau si niste pastile, opti men, creatine fx si mai rar mai bag un arzator de grasimi de la multipower 2000mg si o proteina tot de la ei, vreau sa stiu daca chestile astea duc la impotenta si varsta minima pe care trebuie sa o am ca sa consum suplimente de genul asta, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Ωmega a răspuns:

Eu nu stiu ce va apuca pe toti sa va indopati cu pastile. Va distrugeti organismul. Si eu fac sala, insa nu iau suplimente, pastile si alte tampenii. Am doar grija nu ce, dar cum si cat mananc. Solutiile sunt naturale si foarte gustoase. Vrei proteine? baga oua fierte si carne de pui (nu shaorma sau prajeli). Vrei vitamine? baga legume si fructe cat cuprinde. Vrei calciu? mananca echilibrat lactate. Crede-ma organismul tau iti va multumi daca nu il mai indopi cu pastile. Daca simti ca nu poti fara ele sa faci sport de performanta, nu il mai fa. Organismul uman duce cat poate. Daca este fortat dincolo de limitele sale foarte mult, s-ar putea ca daunele sa fie ireversibile.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ωmega):

Bagi 5 fripturi pe zi + 50 de oua pe saptamana?

Si de cand suplimentele duc organismul "dincolo de limitele sale"?

Suplimente = MANCARE concentrata. Sunt extrase DIN MANCARE, ca sa-ti asiguri NECESARUL ( nu excesul ) proteic fara sa te indopi cu 8 oua la micul dejun ( eu mai mananc 8 oua intregi uneori dimineata, ca fapt divers ).

NU le mai confunda cu steroizii!

| Ωmega a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu le confund cu steroizii, stiu foarte bine ce este supliment de mancare si ce este steroid. Insa suplimentul de mancare este ceea ce este, un SUPLIMENT, si ca orice supliment nu poate inlocui mancarea neprocesata cu acelasi succes. Eu pur si simplu recomandam calea naturala si neprocesata. A manca multe oua de exemplu nu inseamna ca te indopi neaparat. Suplimentele au fost create si pentru lenesi si puturosi care prefera sa bage un baton repede decat sa prepare o mancare.
Nu mai sari asa ca ars, ca nu e cazulwinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ωmega):

Nu chiar, suplimentele au fost facute pentru cei care nu-si pot asigura tot ce trebuie din mancare.

Eu daca am job 8 ore pe zi + 1 ora pe drum... nu pot manca de 5 ori pe zi, cum ar trebui, asa ca folosesc suplimente.

Asta NU inseamna ca sunt lenes, la sala ma antrenez pana la epuizare.

| Ωmega a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai si tu dreptate. Si eu lucrez 8 ore pe zi + 1 ora drumul si este clar ca nu am cum si cand sa mananc de 5 ori pe zi. Si da suplimente iau si eu in acest caz, in zilele in care nu apuc sa mananc cat trebuie sau ce trebuie. Eu doar incurajam calea mai naturala daca este posibila. Baiatul zice face si sport de performanta si deja ia o gramada de chestii ceea ce nu chiar e ok iar daca face un sport de performanta ca polo nu cred ca are cum sa piarda 9 ore cu un alt job. Cam foarte greu sa le poti face pe ambele cu success + sala. La sala oricum mai mult de 2 ore odata nici nu e foarte ok sa stai. Conteaza desigur si ce faci in acel timp happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ωmega):

Da, 1 ora e idea, mai mult inseamna ca pierzi vremea...

Si pe cutiile de suplimente scrie clar ca NU inlocuiesc mancarea. De fapt si numele lor, ele "suplimenteaza", nu inlocuiesc.

Spor la tras.

| Mihai19981 explică:

Eu mananc foarte bine, carne in fiecare zi 2 fripturi si vreo 2 oua dimineata, mananc multe legume la pranz(cartofi fierti, mazare, morcov, rosii, castraveti) dar mai iau si suplimente si merge foarte bine, te descurci mai bine daca iei suplimente