| MmoooTtttt a întrebat:

Salut, am si eu o problema.
Am 14 ani si jumatate, cam 55-58 kg si 167 cm inaltime. Fac sport/exercitii 1/2 pe saptamana+treaburi pe acasa.
Ma puteti ajutasa calculez si eu *Deficitul caloric* pe care trebuie sa-l am ca sa mai slabesc grasime?
Adica pentru varsta mea am masa musculara calumea, si as vrea sa slabesc pentru a face si eu cunoscutele "patratele". Am studiat despre asta si ma descurc dar vreau sa stiu cum mai pot da jos din grasime ( nu muschi ).
M-am mai uitat la tutorial dar nu am inteles prea multe laughing)).

Răspuns Câştigător
| Kerre a răspuns:

Ce ai spus tu acolo este total imposibil, nu poti da jos grasimea fara sa dai ceva din masa musculara, la fel cum nu poti aduna masa musculara fara sa pui grasime, este un proces foarte amanuntit de care ar trebui sa te interesezi daca chiar vrei sa conosti in acest domeniu. Pentru a slabi ai nevoie de un deficit caloric pe care il poti calcula folosind diverse calculatoare pe care le gasesti pe Net doar cu un serch. Dar ca sa nu te mai complici tu am facut eu asta, deci necesarul tau caloric pentru mentinere este de aproximativ 2651.0 kcal ( 11099 kJ). Daca doresti sa slabesti poti sa scazi aproximativ 500 kcal pentru a slabi cam 500g/saptamana, deci deficitul tau caloric o sa fie de 2151.0 kcal. Daca doresti sa iti mentii putin masa musculara (totusi vei pierde ceva) mareste aportul de proteine care vor "proteja" putin masa musculara. In ajutorul acestei probleme vin Suplimentele Nutritive care te vor ajuta sa iti ridici aportul de proteine consumate zilnic. Suplimentele nu sunt STEROIZI cum le confunda unii oameni, sunt doar mancare sub alta forma (praf) asa cum apa poate sa fie sub forma de gheata si aburi, tot e apa dar sub alta forma. Deci suplimente = mancare nu steroizi.

4 răspunsuri:
| qieiqpalz a răspuns:

Cu ajutoru my fitness pall te va ajuta ff mult incearca sa nu manaci grasimi(fat) foarte multe

| alesone18520 a răspuns:

BAAA! Mor frate cand aud ca te chinui atat la 14 ani dar sunt aici sa te luminez.
Ai 14 ani metabolismul tau e un Zeu.
Atata timp cat mananci mancare facuta in casa si nu bei sucuri slabesti si stand si jucand CS...
Mananca acolo carne si baga-i calorii ca sa te dezvolti ba. De la peste morcovu creste daca ma intelegi.
Totusi cam putin sport 1/2 pe saptamana dar pana la urma e doar parerea mea happy Eu sunt asa pasionat ca bag in fiecare zi 200 flotari, si antrenamente complete serioase de 5 ori pe saptamana pentru ca e placerea aia daca ma intelegi.
Crede-ma ca stiu cum e sa nu ai patratele ca acum 4 ani eram o chifteluta umblatoare. M-am oprit din a bea prosti si din a manca shaorma si m-am pus sa fac flotari (cel mai bun exercitiu din lume) si grasimea s-a dus fara sa observ. Sper ca te-am ajutat, bafta!

| Kerre a răspuns (pentru alesone18520):

Nu vreau sa iti stric distractia dar facand 200 flotari in fiecare zi te supra-antrenezi + ca mai faci si "antrenamente serioase" de 5 ori pe saptamana. Poate fi intr-un surplus caloric si mancand mancare de acasa, neconsumand fast-food/sucuri etc. Deci poti sa te ingrasi si mancand doar mancare sanatoasa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru alesone18520):

200 de flotari pe zi = pierdere de vreme, supraantrenament si dezvoltarea rezistentei musculare (nu a masei si a fortei). + nu lucrezi toti muschii, doar cei care participa la miscarile de impins(adica aprox 50% din partea superioara a corpului).